Radio RMF FM poinformowało, że rząd PO w 2011 r. dopuścił rosyjskie firmy do procesu sprzedaży ponad 53 proc. Lotosu. Sytuacja ta miała miejsce tydzień po wygranej przez PO w wyborach parlamentarnych.

Wśród firm, które dopuszczone były do procesu sprzedaży znalazły się: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy.

– Kiedy pojawiały się projekty prywatyzacyjne Lotosu i niektóre oferty były związane z rosyjskimi interesami, podjąłem decyzję, żeby to zablokować. Byłem premierem przez siedem lat i nie sprzedaliśmy Rosjanom ani centymetra firm energetycznych – przekazał w środę lider PO Donald Tusk.

Mocny komentarz Donalda Tuska

Były premier Donald Tusk uczestniczył w konferencji prasowej w miejscowości Lipie Góry w woj. lubuskim.

Przewodniczący PO nawiązał do decyzji związanych z procesem przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Polityk stwierdził, że z racji wojny na Ukrainie „rząd PiS zdecydował się na sprzedaż polskich aktywów, w tym stacji benzynowych, baz paliwowych węgierskim sojusznikom, czyli de facto w sensie politycznym oddać pod wpływy rosyjskie, po wpływy Putina”.

– Żeby to przykryć, bo to jest skandal wyjątkowy, manipuluje się informacjami sprzed 13 lat. Jest dokładnie odwrotnie, w momencie, kiedy pojawiały się projekty prywatyzacyjne Lotosu i kiedy niektóre oferty były związane z rosyjskimi interesami, to ja podjąłem decyzję, żeby to zablokować – powiedział przewodniczący PO Donald Tusk.

Przeczytaj również:  Kukiz: Nie wiadomo, czy w ogóle wystartuję w wyborach

– Byłem premierem przez siedem lat i nie sprzedaliśmy ani centymetra, jeśli chodzi o firmy energetyczne Rosjanom, to dzisiaj dokonuje się tej sprzedaży, to dzisiaj podjęto decyzję, żeby sprzedać Arabii Saudyjskiej — politycznie też bardzo to wątpliwy partner, i Węgrom związanym tak mocno z Putinem, istotną część najcenniejszych zasobów, jakimi są bez wątpienia polskie rafinerie – dodał były szef RE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poseł Jakub Kulesza krytykuje pomysł bezwarunkowego dochodu podstawowego. Opublikował życiowy cytat

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Grzegorz Braun: Rozdawnictwo, dodruk pieniądza, podatek inflacyjny – oto specjalność tej władzy! [WIDEO]

źródło: tysol.pl

(Visited 153 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj