Były premier Donald Tusk w niepochlebnych słowach wypowiedział się o sytuacji Polski na tle innych krajów europejskich. Oskarżył przy tym partię rządzącą o popełnienie wielu niewybaczalnych błędów.

— Obecny polski rząd ponosi odpowiedzialność za to, że Polska radzi sobie w bardzo wielu wymiarach dotyczących walki z pandemią najgorzej w Europie. Lista zaniechań polskich władz dotyczących walki z pandemią jest długa — zauważył Donald Tusk.

Były szef RE i obecny lider Europejskiej Partii Ludowej był gościem w TVN24. Zdaniem polityka Polska „słabo” radzi sobie z pandemią na tle państw Unii Europejskiej.

Donald Tusk stwierdził, że „możemy mówić o dużym szczęściu”. Wszystko dlatego, że wciąż mamy unijne zamówienie na szczepionki.

— Unia Europejska, nawet jeśli nie jest doskonała, zapewniła elementarną solidarność i mniej więcej równe prawa dla wszystkich państw — przekazał Tusk, a po chwili odniósł się do słów prezesa PiS w sprawie negocjacji prowadzonych przez UE w sprawie szczepionek. Jarosław Kaczyński stwierdził, że UE nie dała sobie rady, a negocjacje były prowadzone „jak przez dzieci”.

Zobacz również: Prof. Simon nie ma dobrych wieści: „Na pewno nie zlikwidujemy epidemii do końca roku”

— Nie wiem, jakie doświadczenie negocjacyjne w sprawie szczepionek ma prezes Kaczyński, ale — i mówię to w imieniu wszystkich, którzy są zainteresowani szczepieniem — Bogu dzięki nie było to w jego rękach — powiedział Tusk.

Dodał, że o wiele bardziej chciałby wiedzieć, co takiego polski rząd zrobił, i jak to jest możliwe, że po kilkunastu miesiącach pandemii Polska jest na szczytach najgorszych rankingów.

— To pytanie musi ktoś wreszcie postawić: dlaczego polskie władze tak niedojrzale, momentami infantylnie chwaliły się wielkimi sukcesami w walce z pandemią wtedy, kiedy jej de facto jeszcze w Polsce nie było, a dzisiaj okazują się zupełnie bezradne, skoncentrowane na czymś zupełnie innym — oświadczył były premier.

Przeczytaj również:  Stuhr ponownie atakuje PiS: "Wyborcy w końcu też pokażą faka wam"

Zobacz również: Lekarz bezwzględnie o łamaniu obostrzeń. „Nie powinno być żadnego zmiłuj”

Podkreślił, że jest również ciekaw odpowiedzi na pytanie, dlaczego w naszym kraju jest najwięcej w Europie tzw. zgonów nadmiarowych.

— Dlaczego ciągle robimy tak mało testów? Warto sobie uświadomić, że myśmy ostatnio jakimś wielkim wysiłkiem wyprzedzili Gabon, ale jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc na świecie — przekonywał były szef RE.

Ocenił, że lista błędów i pomyłek polskiego rządu w związku z pandemią koronawirusa jest niezwykle długa.

źródło: tysol.pl

(Visited 389 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here