Ten rząd nie radzi sobie z sytuacją i spycha odpowiedzialność na samorządy – powiedział Rafał Trzaskowski, który wystąpił w czasie samorządu przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Włodarz stolicy przemawiał do zgromadzonych nie zostawiając suchej nitki na rządzących.

– Jesteśmy w tej chwili cały czas na pierwszej linii frontu. Tak było w pandemii, gdzie to samorządy ratowały naszych obywateli przed jej skutkami. Później wybuchał wojna i kryzys uchodźczy i, mimo że to nie są nasze zadania, przyjmowaliśmy sąsiadów – oświadczył polityk PO.

Pomysł, by samorządy pomogły w dystrybucji węgla, spotkał się z ogromnym sprzeciwem. Głównie wśród przedstawicieli opozycji.

– Kryzys energetyczny, ceny, które są absolutnie nie do udźwignięcia przez obywateli i przez samorząd. Niektórzy z Was odkrywali podwyżki rzędu kilkuset procent. Ten rząd nie radzi sobie z sytuacją i spycha odpowiedzialność na samorządy. W październiku wymyślili, że to my będziemy odpowiedzialni za kupowanie i dystrybucję węgla – denerwował się prezydent Warszawy.

Polityk PO wspomniał o najlepszym przykładzie, jakim jest jego miasto. Następnie dodał, że należy położyć kres tej chorej sytuacji.

– Dokładnie w tym czasie, kiedy wychodzimy z kryzysu spowodowanego pandemią, dokładnie w tym czasie, kiedy przyjmujemy i pomagamy uchodźcom z Ukrainy, w Warszawie jest ich 200 tysięcy. W tym samym czasie rządzący zabierają pieniądze naszym obywatelom. W Warszawie w latach 2019- 2022 z warszawskiego budżetu zostało zabranych 6 miliardów złotych – podkreślił.

– Każdy samorząd podlega takiemu finansowemu ostracyzmowi i my chcemy jasno powiedzieć: dosyć tego. Muszą być gwarantowane ceny energii, rządzący nie mogą przez cały czas zabierać nam pieniędzy i muszą przede wszystkim zabrać się za rozwiązywanie tych najważniejszych problemów, a nie spychać te problemy na nas. Jeżeli sobie nie radzicie z pandemią, z kryzysem uchodźczym, z cenami energii, z dystrybucją węgla, to po prostu oddajcie władzę, a nie spychajcie wszystko na samorządy – podsumował, krytykując rząd.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „To jest za trudne dla Was, ale postaram się wytłumaczyć”. Korwin-Mikke nie wytrzymał [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść”. Krychowiak o końcu kariery [WIDEO]

źródło: DoRzeczy / wp

(Visited 117 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj