Rzecznik rządu Piotr Müller skomentował temat relacji Polski z Unią Europejską poruszając kwestię kolejnej kary, tym razem w wysokości miliona euro dziennie, która została nałożona na Polskę przez TSUE.

— Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich — powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Trybunał Sprawiedliwości UE przekazał, że nasz kraj został zobowiązany do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary finansowej wynoszącej nawet 1 mln euro dziennie. Wszystko przez to, że Polska nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, które odnosiły się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

— Unia Europejska to wspólnota suwerennych państw, w której obowiązują jasne reguły. Wynika z nich jasny podział kompetencji pomiędzy UE a kraje członkowskie. Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich — kontynuował Müller.

— Droga kar i szantażu wobec naszego kraju to nie jest właściwa droga. To nie jest model, w którym powinna funkcjonować Unia Europejska — unia suwerennych państw — dodał polityk.

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Lars Bay Larsen nakazał Polsce zapłatę na rzecz Komisji Europejskiej tymczasowej kary finansowej w wysokości 1 mln euro dziennie, „licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania, wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub – w braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku”.

W swoim uzasadnieniu stwierdził, że przepisy polskie, które dotyczą Izby Dyscyplinarnej, mogą być stosowane w polskim porządku prawnym.

7 września KE podjęła decyzję o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę. Chodzi o nieprzestrzeganie decyzji związanej ze środkami tymczasowymi z 14 lipca.

W tym terminie nasz kraj został zobowiązany przez TSUE do „natychmiastowego zawieszenia” stosowania przepisów krajowych, które odnoszą się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zobacz również: Wojciech Cejrowski o zmarłym polityku: „Na szczęście Pan Bóg go zabrał” [WIDEO]

Zobacz również: Piotr Semka o powrocie Tuska do krajowej polityki: Szału nie ma

Źródło: niezalezna.pl, Twitter.com

(Visited 211 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj