Strona główna Polska Jak wygląda Szymon Hołownia wytrącony z równowagi? Internet nie zapomina debaty z Cejrowskim

Jak wygląda Szymon Hołownia wytrącony z równowagi? Internet nie zapomina debaty z Cejrowskim

7 min czytania
0
0
12,938
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia ogłosił w blasku fleszy swój start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Prezenter telewizji TVN zamierza powalczyć o głosy liberalnych katolików i szeroko rozumianego centrum. Nie wszystkich jednak przekonuje postać niedoszłego dominikanina.

Szymon Hołownia jest krytykowany szczególnie z pozycji prawicowych oraz konserwatywnych, zwłaszcza w kwestiach aborcji, praw zwierząt i kryzysu klimatycznego. Katolicy zarzucają gwieździe „Mam Talent” także „dobroludzizm”. Termin ten został ukuty przez internautów etykietkujących nim otwieranie się hierarchów kościelnych bądź świeckich piewców ewangelii na środowiska LGBT, ekumenizm, ekologię lub w skrajnych przypadkach racjonalizowanie aborcji lub edukacji seksualnej.

Jak się okazuje, w ocenie niektórych użytkowników Twittera również Szymon Hołownia spełnia kryteria ustanowione przez tropicieli przesuwania Kościoła na lewo.

— Pamiętam ten wywiad, gdy Wojciech Cejrowski spokojnie odpowiadał, a gospodarz programu atakował go różnymi epitetami — ocenił internauta, przywołując nagranie z religia.tv, stacji telewizyjnej emitującej program Hołowni ponad dekadę temu.

Gościem Hołowni był Wojciech Cejrowski, a jednym z tematów dyskusji między dwoma publicystami była sprawa aborcji oraz traumy towarzyszącej kobietom, które się na nią decydują.

— Ta kobieta, która się nie odnajdzie w tym wrzasku i zostanie sama z tym problemem. A my będziemy walczyć o to, byśmy się czuli prawi, moralni i zgodni ze wszystkim co usłyszeliśmy i w co wierzyliśmy — stwierdził Hołownia.

Słowo „my”, którego pan używał w tej wypowiedzi kilkakrotnie jest nadużyciem. Tutaj nie ma „my”. Pan jest zdecydowanie po innej stronie. Pan się wykluczył z Kościoła, dopuszczając aborcję w jakiejkolwiek formie — skontrował Cejrowski.

— Pozwolę sobie stwierdzić, że o tym, czy ja jestem wykluczony z Kościoła czy nie, to będą decydowani inni ludzie niż pan. Pan jest amatorem i teologicznym i socjologicznym, jak widać pan studiów jeszcze nie skończył — wytknął podróżnikowi prowadzący.

Następnie po przepychance słownej Cejrowski poprosił by Hołownia zadeklarował, „że aborcja zawsze i pod każdym względem powinna być zabroniona”.

Przeczytaj również:  Dyrektor gabinetu Grodzkiego blokuje swoim ciałem drogę biegnącemu reporterowi TVP

— Aborcja zawsze i pod każdym względem jest złem — odparł prezenter TVN, nie stosując się do prośby.

— Czy powinna być zakazana prawnie zawsze?

Hołownia odpowiedział, że „marzy o tym, by aborcja była zakazana”, lecz dopóki żyje w społeczeństwie o szerokim spektrum światopoglądowym, gotów jest w tej kwestii negocjować z jej zwolennikami.

Kościół uczy, że mowa nasza ma być prosta. „Tak, tak, nie, nie”. I dlatego właśnie mamy obowiązek nie chodzić na takie kompromisy — oznajmił Wojciech Cejrowski.

Przeczytaj również: Wanda Nowicka: „Płód to płód. Będzie człowiekiem, jak będzie urodzony”. Co na to rodzice wcześniaków?

źródło: Twitter

Reakcja
17
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej napisanych przez Malicki Jan
Załaduj więcej w  Polska

Sprawdź również

Tokarczuk ubolewa nad zamykaniem granic: „Największa porażka w tych złych czasach”

Polska noblistka Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung̶…