Najbliższe Święta Wielkanocne nie powinny być spędzane przy rodzinnym stole wynika z wypowiedzi prof. Włodzimierza Guta w rozmowie udzielonej „Faktowi”.

Według ostatnich medialnych doniesień, w Święta Wielkanocne może zostać ogłoszony lockdown. Wskazują na to „nieśmiałe” zapowiedzi doradców rządu. Eksperci już teraz odradzają spotkania przy rodzinnym stole.

Takie spotkania nie będą bezpieczne z jednego względu — nie tylko seniorzy w nich uczestniczą. Są też młodsze osoby, które nie są jeszcze zaszczepione i one mogą się zarazić. Wtedy przesunie się umieralność na młodsze roczniki  przekonywał prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z „Faktem”.

Okazuje się, że zbliżające się święta mogą okazać się niebezpieczne nawet dla sporej liczby zaszczepionych:

— 90 procent zaszczepionych, bo taka jest mniej więcej skuteczność szczepionki, będzie podczas tych spotkań bezpieczna poinformował naukowiec. W praktyce oznacza to, że każdy zaszczepiony może być potencjalnie „nieskutecznie” zaszczepiony i mając to na uwadze, nie powinien ryzykować.

Następnie Gut zachęcił już zaszczepionych Polaków, by wykonali testy na przeciwciała przed świętami. Wirusolog przekonuje, że spotkania mogą się okazać niebezpieczne przede wszystkim dla młodszych członków rodziny.

Tak dla tych, dla których koronawirus nie jest aż tak groźny powiedział Gut.

Komentatorzy odnoszący się do wypowiedzi profesora zwracają jednak uwagę, iż koronawirus ma śmiertelność powyżej 20 procent w grupie wiekowej 80 plus, zaś w przedziale wiekowym 70-80 — śmiertelność wyraźnie spada i wynosi „zaledwie” 15 procent. W grupie wiekowej 50-60 lat śmiertelność nie przekracza już 2,8 procent, a wraz z niższymi rocznikami jeszcze bardziej maleje.

Komentarz Dworczyka

Szef KPRM został zapytany w TVP1 o ewentualne obostrzenia podczas najbliższych świąt. Dworczyk zaznaczył, że decyzje tego typu są podejmowane zawsze w dialogu z ekspertami, z lekarzami.

Dzisiaj jest na pewno za wcześnie, żeby mówić o tym, jak będą wyglądały Święta Wielkanocne. Chcielibyśmy oczywiście, żeby te przepisy były jak najmniej dotkliwe, ale przede wszystkim musimy pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie Polaków przekazał.

Przeczytaj również: „Nekrolog będzie długi”. Lech Wałęsa zamieszcza wpis, którego przeczytanie zajmuje… 20 minut

Przeczytaj również: Niemcy usuwają słowo „rasa” z konstytucji. Zastąpią je czymś zupełnie innym

źródło: Nczas

(Visited 10 211 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

  1. Mam wykonane na to co pierdoli Gut. Nie ma żadnego oficjalnego zakazu na spotkanie się i spędzania świąt z rodziną. Niech Gut weźmie duze stalowe i ciężkie koło i pierdolnie się nim w czoło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj