Niemcy postanowili zmienić treść konstytucji. Z informacji przekazanych przez „Deutsche Welle”, dotychczas używane słowo „rasa” zostanie zastąpione.

Niemcy zrywają z „rasą” w konstytucji. Politycy rządu popierają pomysł, by słowo „rasa” zniknęło z ustawy zasadniczej. Konstytucyjny artykuł 3. „Nikt nie może być dyskryminowany ani uprzywilejowany ze względu na płeć, pochodzenie społeczne, rasę, język, kraj i pochodzenie narodowe, wyznanie, poglądy religijne i polityczne. Nikt nie może być pokrzywdzony ze względu na swoją niepełnosprawność” ma teraz brzmieć: „Nikt nie może być dyskryminowany lub faworyzowany ze względów rasistowskich”.

Dotychczasowy zapis był krytykowany ze względu na utwierdzanie społeczeństwa w przekonaniu, jakoby ludzkie rasy rzeczywiście istniały.

Należy zaznaczyć, że autorzy ustawy zasadniczej w 1949 roku chcieli wysłać wyraźny sygnał przeciwko rasowemu fanatyzmowi nazistów. Wprowadzenie takiego sformułowanie miało dobre intencje, ale obecnie oceniane jest jako niestosowne tłumaczy „Deutsche Welle”.

Do zmiany treści konstytucji potrzebne jest dwie trzecie głosów w Bundestagu i Bundesracie. Media wskazują jednak na to, że propozycja nowelizacji może spotkać się z oporem niektórych posłów i senatorów CDU i CSU.

Przeczytaj również:  Ukraina w NATO? Sekretarz generalny Jens Stoltenberg postawił warunek

Ci opowiadają się za sformułowaniem „rzekoma rasa”, co ma lepiej w ich opinii odzwierciedlać rzeczywistość. Co więcej, również Zieloni nie zgadzają się z rządowym planem zmiany. Twierdzą, że propozycja nowego zapisu umożliwi w przyszłości zakaz wyłącznie „celowej dyskryminacji”, co ma otwierać furtkę dla „biernych” przejawów dyskryminacji.

Przeczytaj również: Obywatel kontra policja: „Masakra. Jedzie z nimi jak z dziećmi w przedszkolu. Nawet trochę szkoda mi go”

Przeczytaj również: Rolnicy AgroUnii wpadli jak husaria: „Zrobiliśmy premierowi WYP***LAJ”. Tusk chwali

Źródło: Deutsche Welle/Nczas

(Visited 500 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj