Magdalena Środa podczas rozmowy z „Wysokimi Obcasami” utarła nosa PO za rzekomo „upokarzający” kobiety pomysł, który tyczy się rozszerzenia prawa do zabijania dzieci nienarodzonych. Platforma apelowała, że aborcja powinna być dostępna do 12. tygodnia ciąży, w dodatku po konsultacji z lekarzem i psychologiem.

Zarząd krajowy PO zabiegał, żeby można było pozbawiać życia dzieci nienarodzone do 12. tygodnia ciąży. Sprawę skomentowała prof. Magdalena Środa.

— To naprawdę upokarzające zmuszać kobietę do konsultacji w decydującym momencie jej życia z kimś, kto tego życia nie zna i ma kilkanaście minut na wydanie opinii. Trzeba pamiętać, że w regulacjach dotyczących aborcji chodzi nie tylko o pozytywne prawo, ale o atmosferę, która towarzyszy jego egzekucji. Kobiety stoją tu na przegranych pozycjach, bo propaganda Kościoła katolickiego, fundamentalistycznych polityków oraz presja opinii publicznej (w małych miejscowościach kształtowanej przez partyjne media) będą powodowały, że możliwość aborcji do 12. tygodnia stanie się fikcją — przekazała prof. Środa.

Zobacz również: Grzegorz Braun o cenie wolności: Losy narodu ważą się i potrzebny jest sprzeciw

Profesor UW wyraziła żal z powodu tego, że większość lekarzy jest konserwatywna: — Trudno powiedzieć, co jest przyczyną takiego podejścia medyków do problemu aborcji — strach przed władzą? Może nadzwyczajnie wrażliwe sumienie (choć warto zauważyć, że – po pierwsze – mniej odzywa się ono w prywatnych gabinetach ginekologicznych, a – po drugie – prawie nigdy z przyczyn ekonomicznych, np. w sytuacjach, gdy pacjenta nie stać na zabieg lub kurację farmakologiczną) czy też specyficzna sytuacja egzystencjalna: lekarz, który często sekunduje śmierci, po prostu lubi porody niezależnie od okoliczności — kontynuowała feministka.

Przeczytaj również:  Polacy chcą otoczyć Białoruś? Łukaszenka grozi: Będziemy musieli zareagować

Zobacz również: Nosowska lubi sobie wyobrażać spotkanie z Kaczyńskim: „Strasznie mnie to jara”

W dalszej części rozmowy przyznała, że rozumie, że dla Platformy Obywatelskiej przyjęcie takiego stanowiska było bardzo trudne.

— A mówi się, że odwaga jest ważną cnotą polityczną. By walczyć z PiS-owskim fundamentalizmem trzeba odwagi, a nie kompromisów — grzmiała Środa.

Źródło: NCzas.com

(Visited 265 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj