Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że Polacy nie do końca wiedzą, po co noszą maseczki. CBOS zbadał, czy Polacy przestrzegają obowiązków zasłaniania ust i nosa, a także czy istnieje poparcie dla karania mandatami za brak maseczki.

— Co drugi Polak nie nosi maseczki w zatłoczonych miejscach, gdzie nie można zachować dystansu społecznego. W sklepach obowiązku zasłaniania ust i nosa nie przestrzega co czwarty klient — wynika z przeprowadzonego badania.

W ankiecie zapytano Polaków, jaki procent osób ich zdaniem nie nosi maseczek. Analizę przeprowadzono w kontekście zatłoczonych miejsc otwartych, gdzie niemożliwe jest zachowanie odpowiedniego odstępu.

CBOS zauważa, że na świecie, jak również w Polsce pojawia się coraz więcej sprzeciwu odnośnie obowiązku noszenia maseczek.

Z odpowiedzi wynika, że biorący udział w badaniu oszacowali odsetek osób nienoszących maseczek na zatłoczonej jezdni na 51 proc., a w sklepie na 24, 16 proc. Wniosek z tego taki, że co czwarta osoba nie ulega koronapanice.

Ile osób popiera mandaty?

Większość badanych poparła karanie mandatami osób, które zapominają o maseczkach. Zdaniem 61 proc. ankietowanych każdy kto nie nosi maseczki powinien być przykładnie ukarany. 32 proc. zdecydowanie jest za takim rozwiązaniem, a 29 proc. raczej je popiera.

Przeczytaj również:  Wypadek promu Wawel w porcie w Gdańsku. Na pokładzie 150 osób

Przeciwnego zdania jest 36 proc., w tym 17 proc. zdecydowanie nie opowiada się za karaniem, a 19 proc. raczej nie popiera karania. 3 proc. nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.

Największymi zwolennikami przestrzegania prawa i obostrzeń okazali się najstarsi respondenci. Natomiast najwięcej przeciwników znalazło się w grupie wiekowej od 25 do 34 lat.

Sondaż pokazał jednocześnie, że Polakom brakuje wiedzy w temacie maseczek. Jedynie 22 proc. odpowiedziało, że służą one chronieniu innych osób, a nie tego, kto ją nosi.

49 proc. Polaków jest zdania, że maseczka chroni również ich samych.

Największą wiedzę w tym temacie mają głównie osoby młode od 18 do 24 lat, wiedząc, że maseczka chroni głównie otoczenie. Polacy w wieku 18-44 lat często negują skuteczność tego rozwiązania i uważają, że maseczki tak naprawdę nikogo nie chronią.

W sondażu pytano również, czy noszenie maseczek jest szkodliwe dla zdrowia.

54 proc. osób podzieliło ten argument, w tym 21 proc. zdecydowanie opowiedziało się za tak, a 33 proc. raczej tak. Przeciwnego zdania jest 36 proc. ankietowanych, w tym 12 proc. zdecydowanie na nie, a 24 proc, raczej na nie.

Przeczytaj również:  Tragedia podczas finału WOŚP. Nie żyje 46-letni trener

źródło: nczas.com

(Visited 329 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj