propolski.pl: Sondaż: Jak Polacy oceniają reformy ministra Czarnka?

Sondaż: Polacy ocenili reformy ministra Czarnka. Wyniki nie napawają optymizmem

Najnowszy sondaż SW Research pokazał aktualne nastawienie Polaków do reform przeprowadzanych przez ministra Czarnka. — Jak zmienia się polska szkoła w wyniku reform Przemysława Czarnka? — takie pytanie usłyszeli ankietowani.

Przemysław Czarnek — doktor habilitowany nauk prawnych i wykładowca KUL pełni funkcję ministra edukacji i nauki od 19 października 2020 roku. Wcześniej od 2015 do 2019 roku był wojewodą lubelskim.

Wśród najmocniej kontrowersyjnych pomysłów polityka znajduje się projekt tzw. lex Czarnek, który polega na wzmocnieniu roli podległych mu kuratorów oświaty, a tym samym przyznanie im decydującego głosu m.in. przy wyborze dyrektorów szkół.

Krytycy tych rozwiązań apelują, że wpływają one negatywnie na autonomię danej placówki.

Wielu osobom szczególnie nie spodobały się słowa doradcy Przemysława Czarnka, dr hab., Pawła Skrzydlewskiego, który mówił, że „tylko dzięki cnotom społecznym możemy uzyskać człowieka dojrzałego, czyli takiego, który umie spełniać dobro”.

— Żeby jednak te cnoty mogły się rozwijać, to trzeba mieć zdrową rodzinę, opartą na monogamicznym nierozerwalnym związku mężczyzny i kobiety — stwierdził wywołując tym samym wielki bunt ze strony środowisk lewicowych i feministycznych.

Skrzydlewski wspominał, że najważniejsze jest dobre wychowanie, czyli „ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich”.

Resort ministra Czarnka przedstawił niedawno program „Poznaj Polskę”. Za jego sprawą szkoły mają otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w naszym kraju muzeów, miejsc pamięci, czy obiektów kultury.

— Mieliśmy wiele sygnałów z polskich szkół, że dzieci i młodzież, wraz z nauczycielami, chciałyby poznawać osobę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, zwiedzając miejsca z nim związane. Miejsca internowania, uwięzienia, ale także pracy w Warszawie. Dzięki temu nauka historii stanie się bardziej atrakcyjna — tłumaczył Przemysław Czarnek w rozmowie z Radiem Maryja.

Jak przedstawiają się wyniki sondażu?

57 proc. ankietowanych przyznało, że od czasu nadzoru ministra Czarnka szkoła zmienia się na gorsze.

Zdaniem 13,2 proc. ankietowanych minister Czarnek zmienia szkołę na lepsze. Natomiast 16,6 proc. odpowiedziało, że minister nie zmienia szkoły ani na lepsze, ani na gorsze. 13,2 proc. nie potrafiło wskazać konkretnej odpowiedzi w tej sprawie.

Zobacz również: Krzysztof Jackowski wie, co czeka Polaków. Dymisja znanego polityka? „Klamka zapadła”

Zobacz również: Już niedługo mecz Polaków z San Marino. Czy zagra w nim Robert Lewandowski?

źródło: rp.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these