Ulicami Słubic i Frankfurtu nad Odrą przeszedł polsko-niemiecki marsz środowisk LGBT. Wydarzenie odbyło się w sobotę 5 września o godz. 14 na Placu Bohaterów. Na miejscu doszło jednak do kolejnej prowokacji.
Pierwszy słubicko-frankfurcki marsz równości środowisk LGBT przyciągnął do siebie aktywistów na rzecz tolerancji wobec osób nieheteronormatywnych, studentów i pracowników administracji oraz mediów. Wydarzenie organizowała grupa dwudziestu osób pochodzących ze Słubic, Frankfurtu i okolic.
— Jesteśmy ludźmi nieheteronormatywnymi; lesbijkami, gejami, osobami biseksualnymi różnych pokoleń, osobami cispłciowymi i transpłciowymi, osobami, które nie utożsamiają się z binarnym podziałem płci, starszymi i młodszymi, studentami, osobami pracującymi, seniorami, osobami w związkach i bez związków, ateistami, prawosławnymi lub katolikami, oraz osobami heteroseksualnymi, dla których ważnym jest dbanie o różnorodność orientacji seksualnych i społeczno-kulturowej tożsamości płciowej ich mieście. Mieszkamy we Frankfurcie i Słubicach — czytamy w komunikacie prasowym.
Organizatorzy wystosowali także oficjalną listę żądań i postulatów:
- więcej miejsc w Dwumieście, które są przyjazne dla osób LGBTQ+
- uchwalenia wspólnej rezolucji o ustanowieniu Dwumiasta bezpiecznym miejscem dla wszystkich ludzi. Ponadto żądają podjęcia działań mających na celu skończenie z dyskryminacją w Dwumieście
- utworzenia polsko-niemieckiej poradni dla osób LGBTQ+
- chcą Dwumiasta, które rozumie różnorodność tożsamości płciowych, form związków, planów życiowych i orientacji seksualnych i by zostało to zrealizowane w ramach wspólnego Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania na lata 2020-2030, zwłaszcza w obszarze edukacji.
— Chcemy, żeby Dwumiasto, dla nas, społeczności LGBTQ+ i nie tylko, stało się miejscem, w którym dobrze się żyje — postulują aktywiści.
W Słubicach zgromadziła się również katolicka kontrmanifestacja, w trakcie której jej uczestnicy śpiewali „Ave Maria”. Aktywiści LGBT zagłuszali jednak pieśń, gwiżdżąc i wznosząc okrzyki. Internauci dopatrzyli się również w pochodzie LGBT obecności prowokacyjnych obrazów z Matką Boską — w tęczowej aureoli.
źródło: slubice.naszemiasto