Olga Tokarczuk w wywiadzie dla RMF FM opowiedziała o spotkaniu z dziećmi w bibliotece w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu.

Pisarka jest zdania, że Szwecja przygarnęła wraz z imigrantami niezwykłe bogactwo.

— Zawsze w takich momentach jest mi wstyd za ten straszny 2014 rok, kiedy Polska nie przyjęła imigrantów. Nigdy nie potrafię tego zrozumieć — powiedziała Tokarczuk.

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do wypowiedzi noblistki i zaznaczył, że cieszy go Nobel dla Polski, jednak sprzeciwia się jej słowom.

— Bardzo się cieszę, że Polka otrzymała nagrodę Nobla, ale oczywiście nie jest tak, że musimy się zgadzać z każda osobą, która nagrodą Nobla dysponuje — powiedział Müller.

Dodał, że stanowisko polskiego rządu zawsze było w tej sprawie jednoznaczne.

— Politykę migracyjną będziemy prowadzić samodzielnie i na warunkach, które określa polski rząd. Nasze stanowisko w tym kontekście jest sceptyczne i takie pozostanie — tłumaczył rzecznik rządu.

Stwierdził, że nowa polityka migracyjna nie musi zakładać „przymusowej relokacji nikogo na terenie UE”.

— Zgody na to Polski nie będzie, podobnie jak kilku innych krajów UE. Na szczęście w tym zakresie mamy sojusz z kilkoma krajami, które myślą podobnie — zapewnił polityk.

Przeczytaj również:  Robert Winnicki stracił cierpliwość: „Polacy przyjmują uchodźców, dają broń, ponoszą koszty a Ukraińcy…”

źródło: wpolityce.pl

(Visited 54 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj