Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej, jednak tym razem związanej z małpią ospą.

– Nie ma poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, więc nie ma powodu do obaw. Działamy jednak z wyprzedzeniem, stąd pewne kroki – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

– Działamy z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy rozwiązania prawne, które pozwolą nam na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Mamy opracowany model badania, procedury postępowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem – stwierdził Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia przekazał, że minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia, które jak wyjaśnił, są prewencją w reakcji na przypadki małpiej ospy w Europie.

– To działanie stricte prewencyjne, którego celem jest m.in. monitorowanie możliwych przypadków – mówił rzecznik.

Rzecznik poinformował, że już niedługo przedstawione będą dane opracowane przez ekspertów chorób zakaźnych we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, a także instrukcja dla placówek medycznych, w kwestii pobierania i przekazywania próbek materiału do badania.

– Na dzisiaj w polskich szpitalach nie funkcjonują testy wykrywające ze stuprocentową pewnością, że mamy do czynienia z ospą małpią, lecz kwalifikują każdy przypadek do grona chorób, wśród których jest ospa małpia. NIZP-PZH dysponuje możliwościami przeprowadzenia testów potwierdzającego w 100 proc., że mamy do czynienia z tą chorobą. Stąd ta instrukcja i zalecenia. W niedługim czasie zapewne testy te będą dostępne również w szpitalach – tłumaczył Andrusiewicz.

Przeczytaj również:  Prokuratura postawiła zarzuty Scheuring-Wielgus. Posłanka nie przyznaje się do winy

– Uspokajam, że na dziś małpia ospa nie stanowi żadnego zagrożenia epidemicznego dla Polski – dodał.

Wojciech Andrusiewicz obwieścił, że szczepionki przeciwko ospie prawdziwej są dostępne na rynku, a nasz kraj we współpracy z KE zakupi małą ilość do szczepienia przedstawicieli ochrony zdrowia, którzy mogli mieć styczność z przypadkami nowej choroby.

– Powszechnego szczepienia nie przewidujemy, tylko prewencyjne szczepienie wybranych medyków – zaznaczył.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Janusz Zagórski o wolności i rządzie światowym: „Czy to koniec starego świata? [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Grzegorz Braun ostro: Chcą zagłodzić Polaków! Lepiej by Polacy płacili drożej, bo trzeba wspierać Ukrainę! [WIDEO]

źródło: NCzas.com

(Visited 156 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj