propolski.pl: Warszawa

Rondo Dmowskiego zostaje! Morawiecki jedną ustawą zablokował pomysł radnych KO

W życie weszła Ustawa o ochronie dziedzictwa narodowego, która związana jest z nazwami obiektów przestrzeni publicznej oraz pomnikami.

Zapisy ustawy uniemożliwią zmianę nazwy ronda Romana Dmowskiego w Warszawie. Plan taki chcieli wprowadzić w życie radni KO.

Nowe przepisy, które zainicjował premier Morawiecki, określą przypadki, kiedy możliwa jest zmiana nazwy szeregu obiektów infrastruktury znajdujących się w przestrzeni publicznej.

Będą one dotyczyły gminnych, powiatowych, wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów oraz urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów oraz placów.

Zmiana nazwy wspomnianych obiektów okaże się możliwa jedynie w dwóch przypadkach. Kiedy obecny patron obiektu otrzyma nowe, „bardziej godne”, miejsce upamiętnienia, a także, kiedy okaże się, że patron nie jest właściwą osobą, która zasługuje na wyróżnienie.

Jeżeli chodzi o drugi przypadek, to nazwa obiektu będzie zmieniona, kiedy zostaną ujawnione, nieznane publicznie w momencie ustanowienia patrona lub patronatu okoliczności, które kwestionują zasadność danej nazwy, bądź też dokonane zostanie ujawnienie „czynów związanych z działalnością publiczną osoby, grupy osób, organizacji lub instytucji, które polegały na: propagowaniu komunizmu, nazizmu, faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego, lub technik i praktyk działania właściwych takiemu ustrojowi, stosowaniu metod i praktyk działania właściwych ustrojowi totalitarnemu, szpiegostwie na rzecz obcego państwa lub udziale w spisku przeciwko suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego”.

Wszystko zaczęło się 9 grudnia, kiedy warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji w związku ze zmianą nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet.

Za tą inicjatywą opowiedziało się 34 radnych, 19 było przeciwko, natomiast 5 wstrzymało się od głosu. Pomysł ten bardzo nie spodobał się posłom Konfederacji, którzy na czele z posłem Robertem Winnickim, obiecywali, że nie pozwolą na zmianę nazwy ronda.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 15 kwietnia ustawę, dzięki której zmiana nazwy ronda Dmowskiego nie będzie możliwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemiecka prasa wprost: Niemcy zrobiły z siebie pośmiewisko

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Minister zdrowia nie ma złudzeń: “Musimy z pewnym niepokojem patrzeć na wrzesień”

źródło: DoRzeczy.pl, msn.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these