W życie weszła Ustawa o ochronie dziedzictwa narodowego, która związana jest z nazwami obiektów przestrzeni publicznej oraz pomnikami.
Zapisy ustawy uniemożliwią zmianę nazwy ronda Romana Dmowskiego w Warszawie. Plan taki chcieli wprowadzić w życie radni KO.
Nowe przepisy, które zainicjował premier Morawiecki, określą przypadki, kiedy możliwa jest zmiana nazwy szeregu obiektów infrastruktury znajdujących się w przestrzeni publicznej.
Będą one dotyczyły gminnych, powiatowych, wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów oraz urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów oraz placów.
Zmiana nazwy wspomnianych obiektów okaże się możliwa jedynie w dwóch przypadkach. Kiedy obecny patron obiektu otrzyma nowe, „bardziej godne”, miejsce upamiętnienia, a także, kiedy okaże się, że patron nie jest właściwą osobą, która zasługuje na wyróżnienie.
Jeżeli chodzi o drugi przypadek, to nazwa obiektu będzie zmieniona, kiedy zostaną ujawnione, nieznane publicznie w momencie ustanowienia patrona lub patronatu okoliczności, które kwestionują zasadność danej nazwy, bądź też dokonane zostanie ujawnienie „czynów związanych z działalnością publiczną osoby, grupy osób, organizacji lub instytucji, które polegały na: propagowaniu komunizmu, nazizmu, faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego, lub technik i praktyk działania właściwych takiemu ustrojowi, stosowaniu metod i praktyk działania właściwych ustrojowi totalitarnemu, szpiegostwie na rzecz obcego państwa lub udziale w spisku przeciwko suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego”.
Wszystko zaczęło się 9 grudnia, kiedy warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji w związku ze zmianą nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet.
Za tą inicjatywą opowiedziało się 34 radnych, 19 było przeciwko, natomiast 5 wstrzymało się od głosu. Pomysł ten bardzo nie spodobał się posłom Konfederacji, którzy na czele z posłem Robertem Winnickim, obiecywali, że nie pozwolą na zmianę nazwy ronda.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 15 kwietnia ustawę, dzięki której zmiana nazwy ronda Dmowskiego nie będzie możliwa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemiecka prasa wprost: Niemcy zrobiły z siebie pośmiewisko
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Minister zdrowia nie ma złudzeń: “Musimy z pewnym niepokojem patrzeć na wrzesień”
źródło: DoRzeczy.pl, msn.com