propolski.pl: emeryt

Przez pandemię wzrosło skrajne ubóstwo w Polsce. GUS podał zatrważające dane

Jak wynika z publikacji GUS pandemia koronawirusa dotknęła praktycznie wszystkie grupy gospodarstw domowych. Najbardziej ucierpieli rolnicy, osoby nieposiadające zatrudnienia i te z niskim poziomem wykształcenia.

Gdy ktoś żyje w skrajnym ubóstwie oznacza to, że osiąga dochody poniżej minimum egzystencji. W 2020 r. granica ta wyniosła 640 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz 1727 zł dla gospodarstw czteroosobowych.

Zobacz również: Trener Niemców ponownie przyłapany przez kamery: „Ohyda” [WIDEO]

Jak dodaje GUS w ubiegłym roku stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 5,2 proc., czyli o punkt procentowy więcej niż w 2019 r.

Największy wzrost stopy ubóstwa skrajnego odnotowano w przypadku gospodarstw domowych rolników, a także gospodarstw utrzymujących się ze źródeł niezarobkowych. W 2020 r. nawet 13,5 proc. gospodarstw rolników zaliczała się do skrajnie biednych, oraz aż 13,6 proc. wśród osób utrzymujących się ze źródeł niezarobkowych.

Zobacz również: Pracownik TVN: Durczok nie uniknie więzienia. Może pójść siedzieć nawet na 12 lat

Wśród grup podwyższonego ryzyka znalazły się gospodarstwa rencistów (8,2 proc.), mieszkańców wsi (9,2 proc.), osób o wykształceniu co najwyżej gimnazjalnym (11,9 proc.), a także wśród rodzin z co najmniej trojgiem dzieci (8,7 proc.).

Jak informuje GUS obserwując dynamikę zmian — największy relatywny wzrost skrajnego ubóstwa zanotowano w przypadku gospodarstw domowych, w których jego członkowie mieli wyższe lub średnie wykształcenie, wśród mieszkańców dużych miast oraz najmniejszych miast, a także w rodzinach niepełnych.

źródło: rp.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these