propolski.pl: Prof. Horban nie może wyjść z podziwu

Prof. Andrzej Horban nie może wyjść ze zdumienia: „Są ludzie, którzy nie chcą się szczepić”

Doradca premiera ds. COVID-19 Andrzej Horban nie może wyjść ze zdumienia, że wciąż istnieją osoby, które nie mają zamiaru się szczepić.

– To zdumiewające, że są ludzie, którzy nie chcą się szczepić. Następna fala pandemii będzie gorsza, jeżeli się nie zaszczepimy – ostrzegł doradca premiera ds. COVID-19. Profesor zaapelował przy tym, by wszyscy, którzy do tej pory się nie dostosowali przemyśleli swoje postępowanie.

Prof. Horban, który był gościem w TVN24 skomentował informację o śmierci 775 osób z koronawirusem i odpowiedział na pytanie, czy dzienna liczba zgonów może się powiększyć.

– Tak nie można liczyć. My posługujemy się średnią z siedmiu dni albo 14-dniową. Ale średnia z siedmiu dni i tak jest poważana i wynosi 430 zgonów dziennie, to nie jest mało. Tak dla przypomnienia, najwięcej było w kwietniu, na wiosnę – 14 kwietnia siedmiodniowa średnia to było 604 zgony i 32 tys. zakażeń w końcu marca – kontynuował.

Prof. Horban zaznaczył, że liczba zgonów wiąże się z odsetkiem zaszczepionych.

– Mamy jeden ze słabszych odsetków, nota bene podobny do odsetka zaszczepionych w Stanach Zjednoczonych, bo 40 proc. ludzi jest niezaszczepionych dorosłych. To jest potem śmierć na własne życzenie. Ludzie, zamiast się szczepić wymyślają teorie, które budzą nasze zdziwienie, a co gorsza przekładają się na liczbę zgonów – komentował gość TVN24.

Prof. Horban podkreślił, że medycy, szczególnie ci, którzy zajmują się pacjentami covidowymi, popierają obowiązek szczepień dla wszystkich.

– Zaczyna dominować wariant, który rozprzestrzenia się jeszcze szybciej – omikron. Następna fala będzie jeszcze gorsza, jeżeli się nie zaszczepimy – mówił zachęcając jednocześnie do szczepień pierwszą i drugą dawką.

Na pytanie, czy powinno się obowiązkowo szczepić nauczycieli odpowiedział, że „szczepienia powinny być jak najszersze, nawet obowiązkowe dla wszystkich ludzi powyżej 60. roku życia”.

– Nauczyciele powinni być szczepieni tak jak wszyscy. Z nauczycielami nie jest tak źle, bo 80 proc. jest zaszczepione. Gdybyśmy mieli zaszczepione 80 proc. społeczeństwa, tak jak przykładnie nauczyciele, to mielibyśmy inny poziom zgonów, 20 proc. mniej. Na litość boską, szczepmy się – zaznaczył.

Zobacz również: Jakubiak do Tuska: Człowieku, jedź do Brukseli i nie szczuj narodu

Zobacz również: Nowy hit Ivana powala na kolana: „Żyję mało higienicznie” [WIDEO]

Źródło: wmeritum.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these