Toksyna wydzielana przez złote algi w Odrze nie jest szkodliwa dla ludzi. Nie stwierdzono skażenia wód gruntowych ani zatrucia bydła pasącego się nad Odrą; nie udało się jeszcze dokładnie stwierdzić, w jakich warunkach algi wydzielają toksynę – uspokoił prezydent Andrzej Duda w Gorzowie Wielkopolskim.

Polityk spotkał się z przedstawicielami służb i administracji państwowej. Podkreślił, że „najważniejsze jest to, że ta toksyna sama w sobie, jak również – można śmiało powiedzieć – ta sytuacja, nie była szkodliwa dla ludzi”.

– Ta toksyna się nie odkłada w ogóle w rybach. Były przeprowadzone szczegółowe badania i ryb śniętych, i żywych. Toksyna nie jest szkodliwa dla ludzi. Oczywiście, to niedobra sytuacja i potencjalnie niebezpieczna, że tyle śniętych ryb płynęło rzeką, w związku czym konieczne są działania oczyszczające rzekę, są one cały czas prowadzone – dodawała głowa państwa.

Prezydent RP przekazał, że badania nie dowiodły skażenia wód podziemnych. Nie wykazano również zatrucia u bydła nad Odrą oraz krów, które chłodziły się w wodzie.

Prezydent Andrzej Duda o wynikach badań

– Cały czas prowadzone są jeszcze przez ekspertów badania. Nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, w jakich konkretnie okolicznościach ta złota alga, ten rodzaj glonów wydziela tę toksynę. Jest normalną sytuacją, że te glony po prostu współistnieją z fauną i florą i rzeki. Nie w każdych warunkach te algi tę toksynę wydzielają, nie udało się dokładnie stwierdzić w jakich – dodawał Andrzej Duda.

Przeczytaj również:  Nie żyje Leonard Pietraszak. Znany aktor miał 86 lat

– Po pierwsze – bardzo niski stan wody na Odrze i w jej dopływach, po drugie – stosunkowo duże zasolenie przy tym niskim stanie wody i wysokich temperaturach powietrza i samej rzeki. Natomiast to, w którym momencie nastąpiła emisja tej toksyny, to jest w tej chwili jest przedmiotem badania – podkreślił.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Cynik”, „tchórzy i kłamie”. Ostre spięcie między ministrem zdrowia a szefem Ludowców

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Parada równości w USA. Kobieta kręciła się na rurze z małym dzieckiem [WIDEO]

źródło: Twitter, PAP

(Visited 125 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj