Odra jest tak skażona chemikaliami, tak skażona rtęcią, jak przewodniczący PO Donald Tusk prawdomównością, czyli w ogóle – powiedział premier Morawiecki.

– W poniedziałek będziemy debatować, czy można przywrócić dostęp do rzeki – dodał szef rządu podczas konferencji w Smolajnach w woj. warmińsko-mazurskim. Polityk odpowiedział na pytanie, jak ocenia swoje decyzje o zdymisjonowaniu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz szefa Wód Polskich w obliczu nowych danych w sprawie katastrofy na Odrze.

Instytut Rybactwa Śródlądowego zbadał próbki wody z Odry i wykazał, że są w nim obecne tzw. złote algi. Ich zakwit może przyczynić się do pojawienia się zabójczych dla ryb toksyn.

Mateusz Morawiecki o katastrofie ekologicznej

Mateusz Morawiecki przypomniał również, że „niektórzy insynuowali jakieś skażenie Odry chemikaliami, skażenie Odry rtęcią”.

– Więc ja chciałem powiedzieć, że Odra jest tak skażona chemikaliami, tak skażona rtęcią, jak Donald Tusk skażony prawdomównością, czyli w ogóle – powiedział premier rządu.

Morawiecki wskazał także, że katastrofa ekologiczna podobnego rodzaju miała miejsce w Niemczech w 2014 roku. Do tej pory nie poznano jej przyczyn. Dodał, że wymieranie ryb miało również miejsce w 2009 r., kiedy rządziło PO.

– Jakoś wtedy też niestety nikt się za bardzo tym nie interesował. My dzisiaj bardzo się tym przejmujemy, jest to dla mnie bardzo niepokojące. Nie spocznę, dopóki nie zostaną wyjaśnione te przyczyny – zapewniał Morawiecki.

Rząd zwrócił się w tej sprawie do ekspertów.

– Dziś przedstawiane są kolejne koncepcje, ale ja nie chciałbym ich komentować, bo nie chcę wpisywać się w nurt przypuszczeń – przekazał premier. Obwieścił również, że w poniedziałek będzie miała miejsce dyskusja o tym, czy uda się przywrócić dostęp do rzeki.

– Ale jeszcze też nie chcę tego przesądzać. Będziemy się nad tym zastanawiać, ponieważ bierzemy pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi, bezpieczeństwo zwierząt. W oparciu o to będziemy podejmowali nasze decyzje – tłumaczył Morawiecki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Gdzie zamierzacie umieścić Polaków?”. Szokujące słowa rosyjskiego dziennikarza [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk: Polskę trzeba oczyścić z brudu

źródło: PAP / tysol.pl

(Visited 250 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj