Noblistka Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu włoskiemu dziennikowi — czym wywołała skandal w mediach. Pisarka skomentowała w nim większość ostatnich wydarzeń politycznych na świecie. Nie przebierała przy tym w słowach, by odnieść się do opieszałych działań Europy ws. reżimu na Białorusi.

— Jeśli chodzi o Białoruś, to jest to dla mnie kwestia niezmiernie bolesna. Międzynarodowe instytucje powinny działać bardziej zdecydowanie. Kiedy protesty na Białorusi rosły, nic nie zrobiono. Ale teraz, kiedy porwano samolot w Mińsku, cała Europa domaga się sprawiedliwości i sankcji. A być może jest już za późno — powiedziała w rozmowie z „Corriere della Sera” polska noblistka.

Tokarczuk mówiła również o sprawie Nawalnego i dodała, że podpisała apel do Putina o zaprzestanie prześladowań. Zdaniem noblistki te nasiliły się szczególnie na skutek pandemii COVID-19.

— Wirus pomógł reżimom, które nadal się rozwijają. Przykładem tego jest Białoruś, gdzie sytuacja pandemiczna pomogła dyktaturze. Przechodzi ona w zasadzie bez większych konsekwencji. Łatwiej sterować społecznością, która jest przestraszona — wyjaśniła Tokarczuk.

Zobacz również: Syn Krzysztofa Krawczyka nie otrzymał żadnego spadku. Macocha: „Na żadne miliony nie licz” [WIDEO]

Przeczytaj również:  Ziobro atakuje Radosława Sikorskiego i przekonuje wyborców partii, że jest rosyjskim agentem [+FOTO]

Olga Tokarczuk nawiązała do sytuacji w Polsce i protestów ws. aborcji oraz sytuacji osób LGBT w naszym kraju.

— To, co dzieje się w Polsce, jest niepokojące. Atak na ruch LGBT wymyka się spod kontroli. Jest to nie tylko sprzeczne z duchem UE, ale przede wszystkim sprzeczne z jakimkolwiek prawem cywilnym — mówiła artystka.

Tokarczuk zwróciła uwagę na to, że obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa ograniczają protestujących, a nowe prawo ws. przerywania ciąży jest po prostu „barbarzyńskie”.

Na koniec porównała sytuację w naszej ojczyźnie do rozwijających się na świecie reżimów, twierdząc, że Polska jest jak Białoruś.

Zobacz również: Korwin-Mikke strollował ambasadę USA. To zaskakujące, co zrobił [WIDEO]

Źródło: DoRzeczy.pl, naTemat.pl

(Visited 893 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj