Policja przypomniała Polakom, że luzowanie obostrzeń nie wiąże się porzuceniem odpowiedzialności za zdrowie własne i innych osób.

— Luzowanie nie oznacza całkowitego zniesienia — napisano w komunikacie na Twitterze.

Od 15 maja nie musimy już nosić na otwartej przestrzeni maseczek. Wciąż jednak istnieje obowiązek zakrywania nosa oraz ust w komunikacji miejskiej czy sklepach. Powinniśmy również zachowywać dystans 1,5 m od siebie i przestrzegać przepisów bezpieczeństwa.

Zobacz również: Niedzielski: apeluję o noszenie maseczek w przestrzeniach wewnętrznych i w skupiskach

Funkcjonariusze apelują o rozwagę i nielekceważenie zaleceń rządu, ponieważ wirus wciąż istnieje. Policjanci, wspierając służby sanitarne, „interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby” — poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Ciarka dodał, że mundurowi skoncentrują szczególną uwagę na galeriach handlowych, wielkopowierzchniowych sklepach czy środkach komunikacji publicznej.

— Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami — mówił Ciarka.

Co zmienia się od jutra?

Od soboty, 15 maja, nie trzeba już będzie nosić maseczek na świeżym powietrzu. Dla wielu osób to wspaniała wiadomość. Wciąż jednak powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i dbać o siebie, szczególnie gdy przebywamy w kinach, sklepach i kościołach.

Przeczytaj również:  Niedzielski proponuje, by Polacy szczepili się "drugą dawką przypominającą"

Zobacz również: Trzaskowski podjął decyzję ws. nowej partii. Zdradzi opozycję?

Od jutra będzie można korzystać z oferty lokali gastronomicznych, jednak tylko w ogródkach, a zajęty może być co drugi stolik. Odległość między siedzącymi klientami musi wynosić co najmniej 1,5 m.

Na świeżym powietrzu będą mogły również odbywać się imprezy kulturalne i sportowe — oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym. Kolejne udogodnienia czekają na nas od 21 maja. Otworzone zostaną kina, teatry, opery oraz filharmonie, a z ich usług skorzysta „połowa” odwiedzających. W tych pomieszczeniach nie będzie można jednak spożywać ani posiłków, ani napojów.

Źródło: DoRzeczy.pl

(Visited 1 794 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj