W czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP poinformował, że najczęściej niepożądane odczyny poszczepienne pojawiają się po otrzymaniu preparatu na COVID-19 firmy Pfizer.

Po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 odnotowano dotychczas 1950 niepożądanych odczynów poszczepiennych; po szczepionce od firmy Pfizer — 1820, po preparacie od AstraZeneca — 117, zaś po zastrzykach od Moderny — 13 — przekazał Andrusiewicz w rozmowie z Państwową Agencją Prasową.

Niepożądane odczyny poszczepienne przyjmują łagodną bądź ciężką postać i w występują w określonym czasie po iniekcji pogorszenia stanu zdrowia.

Spośród 1950 odnotowanych w Polsce odczynów, 1635 zaklasyfikowano jako łagodne. Objawiają się one krótkotrwałym bólem w miejscu ukłucia oraz zaczerwienieniem. Pozostałe zgłoszone i zakwalifikowane jako ciężkie to m.in. omdlenie, duszność, zawroty głowy i gorączka.

Aż 1820 NOP występowało po podaniu szczepionki Pfizera:

— Liczba zarejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych, które wystąpiły po podaniu szczepionek przeciw SARS-CoV-2 wyniosły łącznie 1950 przypadków NOP. Comirnaty (Pfizer) — 1820, AstraZeneca — 117, Moderna — 13 — przekazał Andrusiewicz.

Rzecznik MZ zaznaczył, że różnice w liczbie występujących niepożądanych odczynów poszczepiennych związane są na ogół z różnicami w liczbie osób zaszczepionych poszczególnymi preparatami.

Przeczytaj również:  Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi. Miał 64 lata

Przeczytaj również: Nie miał maseczki, rzuciła się na niego straż miejska. „Odsuń się, bo strzelam!” Ostra interwencja

Przeczytaj również: Te dane wstrząsną. Wyciek rzeczywistej liczby zgonów na COVID-19. „Przyjrzyjcie się, abyście dobrze wiedzieli z jakiego powodu wasze życie się zawaliło”

źródło: Tysol

(Visited 822 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj