Każdy z nas przynajmniej raz w życiu padł ofiarą manipulacji. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że może ona przybierać różnorodne formy i bywa bardzo trudna do rozpoznania.

Czy podczas sprzeczki często czujesz, że gubisz myśli i nie wiesz o co właściwie walczysz? Czy okazuje się, że docelowo to ty musisz przepraszać, chociaż nie wiesz za co? Zapoznaj się z definicją gaslightingu, który jest formą wyrafinowanej manipulacji i przemocy emocjonalnej. Ofiara gaslightingu przed długi czas może nie mieć świadomości, co się z nią dzieje. W czasie kontaktu z osobą stosującą przemoc może nawet kwestionować własny rozsądek.

Jak przejawia się gaslighting?

Gaslight może przytrafić się każdemu z nas, zarówno w relacjach rodzinnych, jak i zawodowych. Jest wyjątkowo obciążającą i dewastującą formą manipulacji. Pojęcie to wywodzi się ze sztuki teatralnej oraz filmu pod tą samą nazwą. W filmie mąż, którego gra Charles Boyer dręczy i prześladuje swoją żonę. Chce za wszelką cenę przekonać ją, że jest szalona. Posuwa się przy tym do wielu perfidnych sztuczek.

Jeżeli chcesz rozpoznać, czy masz do czynienia z gaslightingiem, weź pod uwagę to, jak się czujesz. Oto sygnały mówiące o tym, że możesz być ofiarą tej wrednej manipulacji.

Jeżeli czujesz, że wątpisz w siebie, zastanawiasz się nad sensem wypowiedzianych słów, analizujesz, czy przypadkiem nie jesteś nadwrażliwy lub szalony, nieustannie przepraszasz z poczucia winy, obawiasz się wyrazić swoje zdanie, czujesz się nieszczęśliwy i zdezorientowany…być może doświadczasz przemocy psychicznej. Wspomnianą formą manipulacji często posługują się osoby o narcystycznym zaburzeniu osobowości, które usiłują sprowadzić swoją ofiarę do parteru. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szalejąca inflacja nie odpuszcza. Co dalej z cenami warzyw?

źródło: YouTube / własne

(Visited 213 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj