Grupa deputowanych z Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Chile zaproponowała projekt ustawy o obowiązkowym szczepieniu przeciwko Covid-19. Gabriel Silber, jeden z inicjatorów projektu w rozmowie z mediami przedstawił szczegóły tego pomysłu.

— Obowiązek szczepień przyczyni się do szybszego osiągnięcia odporności stadnej. Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Kongres, Covid-19 znajdzie się obok ospy wietrznej, tężca, błonicy i krztuśca na liście chorób, których zwalczaniem państwo zajmuje się oficjalnie. Dzięki obowiązkowym szczepieniom możemy się spodziewać się, że zostanie nimi objęte blisko 80 proc. społeczeństwa — przekazał Gabriel Silber.

Chile leżące niedaleko Meksyku są jednym z pierwszych krajów regionu Ameryki Łacińskiej, który podjął taką decyzję i zainicjował kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi.

W całym kraju można odnotować wysokie tempo szczepienia ludności. Partia rządząca zapowiedziała, że większość mieszkańców krajów powinna być zaszczepiona wraz z końcem czerwca.

Władze podeszły do tematu bardzo rygorystycznie i wprowadziły w życie kilka szczepionek jednocześnie w tym firmy AstraZeneca oraz chińską Sinovac Biotech.

— A ponieważ zaszliśmy już tak daleko, niestety pojawił się opór ze strony naszych rodaków — kontynuował Gabriel Silber opowiadając o projekcie ustawy.

Przeczytaj również:  „Obecnie zajmuje się dezinformowaniem Polaków”. Bosak dosadnie podsumował Morawieckiego [WIDEO]

— Tylko ustawa o obowiązkowych szczepieniach zagwarantuje efektywność naszego ambitnego programu — dodał polityk.

W Chile przeprowadzono również sondaż IPSPS, który wykazał, że aż 7 na 10 Chilijczyków jest chętna na szczepienia przeciwko COVID-19.

Podobnie jak w Polsce pierwszą grupą, która ma być zaszczepiona w tym kraju jest personel medyczny, wraz z lekarzami i ratownikami, jak również wszystkie osoby w podeszłym wieku oraz cierpiące z powodu chorób przewlekłych.

Zobacz również: Krystyna Janda dostaje pogróżki po aferze ze szczepionkami: „Grozili podpaleniem”

W Chile żyje niespełna 19 milionów mieszkańców. Jeżeli chodzi o liczbę zakażonych koronawirusem to do tej pory odnotowano ich 620 641. Zmarło natomiast 16 767 osób.

źródło: nczas.com

(Visited 6 611 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj