Od kilku lat ma miejsce spór między miejscowym księdzem a parafianami z Nowielina. Wierni zarzucają duchownemu, że zabrał z kościoła cenne wyposażenie i dopuszczał się wielokrotnego ich obrażania.

W konsekwencji bezradności społeczność wsi odebrała księdzu klucze a pod kościołem powstała potężna awantura, o której poinformował dwutygodnik Puls Powiatu Pyrzyckiego. Gazeta na swojej stronie na Facebooku opublikowała również nagranie z całego zajścia.

Jak przekazali mieszkańcy, sprzeczka trwa już przeszło od trzech lat. Parafianie zarzucają duchownemu, że wywiózł ze świątyni m.in. organy i usunął z okien witraże. Miał się również dopuszczać wyjątkowo niekulturalnych przewinień jak wyrzucanie zgromadzonych z kościoła.

Parafianie zgłaszali się ze swoim problemem do kurii, jednak nie otrzymali żadnej decyzji w tej sprawie. Próbowano również interweniować u samego prymasa. Na nic się to jednak zdało, ponieważ konflikt jedynie przybierał na sile.

Mieszkańcy Nowielina zabrali w końcu klucz do kościoła i nie pozwoli księdzu wejść do środka.

— Nie rozumiemy, dlaczego ksiądz nas parafian tak źle traktuje, dlaczego nie dba o nasz kościół, a kiedy my to robimy, to traktuje nas jeszcze gorzej, wyzywa nas w kościele, wygania z kościoła. A kiedy wyremontowaliśmy z własnej inicjatywy po akceptacji zwierzchnika księdza krzyż, to nasz ksiądz do dziś go nie poświecił. Jak tak można?? Kiedy ktoś z nas ma jakąś sprawę do księdza Edwarda, potrzebny jakiś dokument, zdarzy się pogrzeb, chrzciny zawsze mamy z księdzem problemy — relacjonowała w rozmowie z lokalnymi mediami Bogumiła Kołodziej, sołtys Nowielina.

— Tydzień temu podczas mszy ksiądz Masny ponownie chciał wyprosić z kościoła parafianina, tylko dlatego, że zapytał o zalewanie kościoła. Dlatego jak dziś ksiądz otwierał kościół i klucze były w zamku, zabraliśmy je i nie wpuściliśmy księdza, a msza święta nie była odprawiona. Jesteśmy bezradni, mamy nadzieję, że pismo do Prymasa przyniesie jakiś skutek i przyjedzie do naszego kościoła nowy ksiądz — wyjaśniła.

Zobacz również: Amerykanie mają dość prezydenta? Dramatyczny spadek notowań Joe Bidena

Zobacz również: Biedroń gorszy niż Frasyniuk? „Powinni oddać mundur i przeprosić matki”

Od ponad trzech lat trwa konflikt między mieszkańcami Nowielina, a księdzem Edwardem Masnym proboszczem parafii Mielęcin posługującym w kościele w Nowielinie: „Nie rozumiemy dlaczego ksiądz nas parafian tak źle traktuje, dlaczego nie dba o nasz kościół a kiedy my to robimy to traktuje nas jeszcze gorzej, wyzywa nas w kościele, wygania z kościoła. A kiedy wyremontowaliśmy z własnej inicjatywy po akceptacji zwierzchnika księdza krzyż, to nasz ksiądz do dziś go nie poświecił. Jak tak można?? Kiedy ktoś z nas ma jakąś sprawę do księdza Edwarda, potrzebny jakiś dokument, zdarzy się pogrzeb, chrzciny zawsze mamy z księdzem problemy. Próbowaliśmy rozwiązać problem sami, bez rozgłosu, od trzech lat informujemy wszystkich przełożonych księdza Edwarda Masny, byliśmy z delegacją w Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej z prośbą o zmianę księdza i do dziś żadnej decyzji. Kiedyś nasz kościół tętnił życiem, dziś kilka osób chodzi. W związku z tym że nie ma reakcji z Archidiecezji wysłaliśmy już pismo do Prymasa Polski z prośbą o pomoc i interwencję. Tydzień temu podczas mszy ksiądz Masny ponownie chciał wyprosić z kościoła parafianina, tylko dlatego że zapytał o zalewanie kościoła. Dlatego jak dziś ksiądz otwierał kościół i klucze były w zamku, zabraliśmy je i nie wpuściliśmy księdza, a msza święta nie była odprawiona. Jesteśmy bezradni, mamy nadzieję, że pismo do Prymasa przyniesie jakiś skutek i przyjedzie do naszego kościoła nowy ksiądz” – powiedziała nam Bogumiła Kołodziej sołtys Nowielina

Opublikowany przez Dwutygodnik Puls Powiatu Pyrzyckiego Niedziela, 22 sierpnia 2021

Zobacz również: Lech Wałęsa staje w obronie Władysława Frasyniuka. „Mogę przyjąć, że ja to powiedziałem”

Zobacz również: Biedroń gorszy niż Frasyniuk? „Powinni oddać mundur i przeprosić matki”

źródło: wmeritum.pl, interia.wydarzenia

(Visited 2 059 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj