W sobotę w wieku 90 lat zmarła Karolina Kaczorowska — wdowa po ostatnim prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Była ona aktywną działaczką polskiej emigracji w UK.

Kaczorowska z domu Mariampolska ur. w 1930 r. w Stanisławowie. Gdy wojska sowieckie zajęły wschodnią część II RP, wraz ze swoją rodziną w 1940 r. została wywieziona na Syberię. Jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski byli żołnierzami Armii Andersa.

Jak wiele polskich dzieci poprzez Persję znalazła się w Ugandzie, trafiając do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja. Uczęszczała tam do prowadzonej polskiej szkoły, gdzie pozostała do końca lat 40.

Gdy znalazła się w Wielkiej Brytanii, skończyła studia na Uniwersytecie w Londynie i podjęła się pracy jako nauczycielka. Z racji działalności dla harcerstwa polskiego na uchodźstwie poznała swojego przyszłego męża, z którym wzięła ślub w 1952 r.

Z Ryszardem Kaczorowskim miała dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę.

Wraz z mężem aktywnie angażowała się w życie społeczne polskiej emigracji oraz w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii.

19 lipca 1989 r. została Pierwszą Damą na Uchodźstwie, to właśnie wtedy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie.

Przeczytaj również:  „Nie sądzę, żeby Putin blefował”. Zełenski nie ma wątpliwości

Półtora roku później, w grudniu 1990 r., Kaczorowski oddał insygnia prezydenckie wybranemu w pierwszych demokratycznych wyborach Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska brała udział w tej uroczystości i po 50 latach odwiedziła Polskę.

10 kwietnia 2010 r. razem z mężem uczestniczyła w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Za sprawą choroby musiała jednak zrezygnować z podróży z mężem, który jak wszyscy pasażerowie poniósł śmierć, lecąc prezydenckim Tupolowem, gdy ten rozbił się w Smoleńsku.

Kaczorowska w wyborach prezydenckich zarówno w 2010 r. i w 2015 r. popierała kandydaturę Bronisława Komorowskiego. Ten w 2012 r. odznaczył ją specjalnym wyróżnieniem, a mianowicie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

O śmierci Kaczorowskiej poinformował w mediach społecznościowych szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a także eurodeputowany Ryszard Czarnecki.

Karolina Kaczorowska będzie pochowana u boku swojego męża w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zobacz również: Grzegorz Braun ustawia do pionu hałaśliwych dziennikarzy: „Proszę nie buczeć!” [WIDEO]

Zobacz również: „Radość i szczęście czy udręka i cierpienie?”. Wiadomości TVP przypomniały sobie o Donaldzie Tusku

Wczoraj wieczorem w Wielkiej Brytanii odeszła Pani Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie…

Opublikowany przez Andrzeja Dudę Niedziela, 22 sierpnia 2021

Źródło: twitter.com, wiadomosci.gazeta.pl

(Visited 130 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj