Według doniesień mediów rząd planuje wprowadzić zmiany w służbie zdrowia i przygotować program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia. Co powiedział o tym minister Niedzielski?

Jak przekazał „Dziennik Gazeta Prawna”, jeszcze w czerwcu Ministerstwo Zdrowia poinformuje o szczegółach rządowego pomysłu. Kluczem do diagnostyki ma być Internetowe Konto Pacjenta.

— Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań — powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz również: Bronisław Komorowski znalazł przyczynę kłopotów partii: „Skręciła w lewo, niesympatycznie”

Na podstawie tej ankiety pojawi się skierowanie, które, jak wyjaśnia minister, „będzie można zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym”.

By ułatwić dostęp do najważniejszych badań profilaktycznych, resort zdrowia chce znieść limity przyjęć do lekarzy.

— To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej — dodał Niedzielski.

Zrealizowanie tego pomysłu miałoby ułatwić opiekę nad osobami, u których badania wykazałyby zaburzenia zdrowotne. Lista badań będzie zależała od płci, wieku oraz stanu zdrowia pacjenta.

Jeżeli chodzi o zakres obejmujący pakiet podstawy, to znajdą się tam badania dotyczące poziomu cholesterolu, lipidogram czy pomiary ciśnienia. Ekspertom i lekarzom bardzo podoba się pomysł rządu — zwłaszcza przejście „ścieżki zdrowia” po okresie pandemii, kiedy większość z nas przestała uczęszczać do szpitala czy lekarza.

— Jednak według krytyków zaproponowana formuła programu uprzywilejowuje mieszkańców dużych miast, gdzie lekarze i tak są bardziej dostępni. Premiuje również te osoby, które sprawnie poruszają się w internecie i korzystają z IKP. Resort zdrowia zakłada, że badania ruszą jeszcze w tym roku. Na początku w formie pilotażu — dodał dziennik.

Zobacz również: Cezary Pazura zachęca do szczepień, nawiązując do „Kilera”: „Spokojnie, wystarczy dla wszystkich” [WIDEO]

Przeczytaj również:  Te dane mówią wszystko. „Fakty” TVN z największym spadkiem oglądalności

Źródło: NCzas.com

(Visited 2 699 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here