Według doniesień mediów rząd planuje wprowadzić zmiany w służbie zdrowia i przygotować program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia. Co powiedział o tym minister Niedzielski?
Jak przekazał „Dziennik Gazeta Prawna”, jeszcze w czerwcu Ministerstwo Zdrowia poinformuje o szczegółach rządowego pomysłu. Kluczem do diagnostyki ma być Internetowe Konto Pacjenta.
— Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań — powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Na podstawie tej ankiety pojawi się skierowanie, które, jak wyjaśnia minister, „będzie można zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym”.
By ułatwić dostęp do najważniejszych badań profilaktycznych, resort zdrowia chce znieść limity przyjęć do lekarzy.
— To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej — dodał Niedzielski.
Zrealizowanie tego pomysłu miałoby ułatwić opiekę nad osobami, u których badania wykazałyby zaburzenia zdrowotne. Lista badań będzie zależała od płci, wieku oraz stanu zdrowia pacjenta.
Jeżeli chodzi o zakres obejmujący pakiet podstawy, to znajdą się tam badania dotyczące poziomu cholesterolu, lipidogram czy pomiary ciśnienia. Ekspertom i lekarzom bardzo podoba się pomysł rządu — zwłaszcza przejście „ścieżki zdrowia” po okresie pandemii, kiedy większość z nas przestała uczęszczać do szpitala czy lekarza.
— Jednak według krytyków zaproponowana formuła programu uprzywilejowuje mieszkańców dużych miast, gdzie lekarze i tak są bardziej dostępni. Premiuje również te osoby, które sprawnie poruszają się w internecie i korzystają z IKP. Resort zdrowia zakłada, że badania ruszą jeszcze w tym roku. Na początku w formie pilotażu — dodał dziennik.
Źródło: NCzas.com