Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem w „Gościu Wydarzeń”. Minister obwieścił, że zostaną wprowadzone zdecydowane działania w kwestii szczepień.

– Personel medyczny będzie podlegał obowiązkowi szczepień. Wydam w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie. Na razie, jeśli chodzi o sam obowiązek szczepień, to tutaj absolutnie grupa medyków będzie temu podlegała – powiedział Niedzielski.

Minister stwierdził, że środowisko medyczne oraz pacjenci czekają na takie rozwiązanie. Dodał, że obowiązek, który zostanie wprowadzony będzie rozporządzeniem ministra zdrowia.

– Jeżeli chodzi o personel medyczny, to wydam rozporządzenie, które będzie zmuszało wszystkich i wprowadzało obowiązek dla wszystkich przedstawicieli medycznych grup zawodowych – podkreślił minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że „można liczyć się – na przełomie stycznia i lutego – z ryzykiem wzrostu zachorowań z powodu tego, że omikron stanie się wtedy wariantem dominującym w Polsce”.

– Widzimy, że od momentu pojawienia się wirusa w populacji upływa mniej więcej od 2 do 4 miesięcy, zanim stanie się on wariantem dominującym. Jeżeli ten wariant (omikron – przyp. red.) jest w Polsce od początku grudnia, to tak naprawdę przełom stycznia, lutego, to jest pierwszy okres, kiedy możemy liczyć się z poważnym ryzykiem odbicia, jeżeli chodzi o wzrost liczby zachorowań – skwitował minister pandemii.

Przeczytaj również:  Dramat na Podlasiu. Zginęło 3,5-letnie dziecko

Polityk zaznaczył, że na to wszystko potrzeba jeszcze trochę czasu, by móc powiedzieć coś więcej o naturze tego wariantu.

– Na razie widać wyraźnie, że zakaźność tego wirusa jest większa – powiedział Niedzielski, który odniósł się do obowiązkowych szczepień nauczycieli, medyków oraz służb mundurowych.

– Wszystkie rozwiązania, które ja staram się przygotować i prezentować, to muszą być z jednej strony rozwiązania, które prezentują punkt widzenia merytoryczny, epidemiczny, ale z drugiej strony one też muszą być możliwe do wdrożenia, tzn. takie, które nie będą wywoływały kontrskutecznych reakcji, czyli np. wyprowadzały ludzi na ulice, powodowały protesty, powodowały wrzenie społeczne, więc na razie, jeśli chodzi o sam obowiązek szczepień, to absolutnie grupa medyków będzie temu podlegała – odparł pandemiczny minister.

Szef MZ doprecyzował, jak to będzie dalej z nauczycielami.

– Jeżeli chodzi o nauczycieli to tutaj prowadzę dyskusję z panem ministrem prof. Czarnkiem. Jedynym argumentem, który nas różni, jest kwestia spojrzenia na to, na ile wprowadzenie tego obowiązku może zagrozić stabilności nauki – kontynuował minister Niedzielski.

Przeczytaj również:  Nowa przepowiednia Jackowskiego. Polska straci suwerenność?

Zobacz również: Krzysztof Bosak o postępowaniu Rady Medycznej: Prowadziła działalność za pieniądze koncernów

Zobacz również: Gen. Polko w mocnych słowach o dezerterze: „Będzie żałować, że dokonał zdrady własnej ojczyzny”

Źródło: NCzas.com, PAP

(Visited 170 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj