Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o skutkach ubocznych szczepionek na COVID-19, które wystąpiły do tej pory w Polsce. Niepożądane odczyny poszczepienne zaobserwowano jedynie u 37 osób. U jednej są one ciężkie, a u 4 poważne — przekazał Adam Niedzielski.

Szef resortu Adam Niedzielski podkreślił, że szczepionki na koronawirusa zanim jeszcze trafiły do użytku, musiały spełniać te same kryteria jak inne leki.

— Jedynym, co się zmieniło w tej sytuacji, było tylko i wyłącznie to, że te badania faktycznie rozpoczynały się nie po złożeniu wniosku przez daną firmę, tylko Europejska Agencja Leków (EMA) współuczestniczyła w badaniu, na bieżąco odbierając wyniki — kontynuował Niedzielski.

Szed resortu zdrowia ocenił, że odczyny poszczepienne, o których wiemy, są szalenie rzadkimi przypadkami.

— Dzisiaj mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w przypadku szczepienia na koronawirusa w Polsce mieliśmy do tej pory 37 przypadków wystąpienia odczynów poszczepiennych. Z tego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki — wyjaśnił.

Minister zdrowia podczas konferencji zapewniał, że szczepionki są bezpieczne, jednak należy sobie pewne kwestie wyjaśnić. Wszystko przez pojawiające się wśród Polaków wątpliwości. Adam Niedzielski dodał, że do godz. 10 w poniedziałek zaszczepiono 258 tys. osób. Minister tłumaczył, że zmiana przy przyznawaniu odszkodowań będzie wiązała się z powołaniem Funduszu Kompensacyjnego:

— Ale nie o sam Fundusz tu chodzi, ale o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym. Chcemy też zmniejszyć jej cenę dla osób, które takiego odszkodowania potrzebują lub się o nie ubiegają — mówił Niedzielski.

Zobacz również: Radosław Sikorski: Donald Tusk poważnie myśli o tym, jak zjednoczyć opozycję

Jak się dowiadujemy, świadczenie dla osób, u których wystąpiły odczyny poszczepienne, będzie wynosiło od 10 tys. zł aż do 100 tys. zł włącznie.

Przeczytaj również:  Kwaśniewski doradza opozycji. Powinna zrezygnować z Kidawy-Błońskiej?

— Osoby, które są uprawnione do takiego odszkodowania w ramach uproszczonej procedury, to osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, lub u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, powodujący konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej – powiedział minister Niedzielski. Gdzie będzie można ubiegać się o świadczenie? Wnioski o wypłatę świadczenia kompensacyjnego będzie można składać do Rzecznika Praw Pacjenta w formie pisemnej i elektronicznej — zapowiedział Bartłomiej Chmielowiec pełniący tę funkcję.

Źródło: radiozet.pl

(Visited 1 233 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here