Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o skutkach ubocznych szczepionek na COVID-19, które wystąpiły do tej pory w Polsce. Niepożądane odczyny poszczepienne zaobserwowano jedynie u 37 osób. U jednej są one ciężkie, a u 4 poważne — przekazał Adam Niedzielski.

Szef resortu Adam Niedzielski podkreślił, że szczepionki na koronawirusa zanim jeszcze trafiły do użytku, musiały spełniać te same kryteria jak inne leki.

— Jedynym, co się zmieniło w tej sytuacji, było tylko i wyłącznie to, że te badania faktycznie rozpoczynały się nie po złożeniu wniosku przez daną firmę, tylko Europejska Agencja Leków (EMA) współuczestniczyła w badaniu, na bieżąco odbierając wyniki — kontynuował Niedzielski.

Szed resortu zdrowia ocenił, że odczyny poszczepienne, o których wiemy, są szalenie rzadkimi przypadkami.

— Dzisiaj mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w przypadku szczepienia na koronawirusa w Polsce mieliśmy do tej pory 37 przypadków wystąpienia odczynów poszczepiennych. Z tego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki — wyjaśnił.

Przeczytaj również:  Tadeusz Drozda bez ogródek o TVP. Podzielił się także refleksją na temat polityki: „Nikt do mnie nie zadzwonił…”

Minister zdrowia podczas konferencji zapewniał, że szczepionki są bezpieczne, jednak należy sobie pewne kwestie wyjaśnić. Wszystko przez pojawiające się wśród Polaków wątpliwości. Adam Niedzielski dodał, że do godz. 10 w poniedziałek zaszczepiono 258 tys. osób. Minister tłumaczył, że zmiana przy przyznawaniu odszkodowań będzie wiązała się z powołaniem Funduszu Kompensacyjnego:

— Ale nie o sam Fundusz tu chodzi, ale o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym. Chcemy też zmniejszyć jej cenę dla osób, które takiego odszkodowania potrzebują lub się o nie ubiegają — mówił Niedzielski.

Zobacz również: Radosław Sikorski: Donald Tusk poważnie myśli o tym, jak zjednoczyć opozycję

Jak się dowiadujemy, świadczenie dla osób, u których wystąpiły odczyny poszczepienne, będzie wynosiło od 10 tys. zł aż do 100 tys. zł włącznie.

— Osoby, które są uprawnione do takiego odszkodowania w ramach uproszczonej procedury, to osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, lub u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, powodujący konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej – powiedział minister Niedzielski. Gdzie będzie można ubiegać się o świadczenie? Wnioski o wypłatę świadczenia kompensacyjnego będzie można składać do Rzecznika Praw Pacjenta w formie pisemnej i elektronicznej — zapowiedział Bartłomiej Chmielowiec pełniący tę funkcję.

Przeczytaj również:  Andrzej Duda wyjechał na narty. Opowiedział o zakażeniu koronawirusem i rozbawił publiczność [WIDEO]

Źródło: radiozet.pl

(Visited 1 249 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here