Wczoraj oficjalnie rozpoczęto szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce. Na pierwszy ogień poszła tzw. grupa zero, czyli przedstawiciele służby zdrowia. Polacy jednak wciąż nie są przekonani do poddawania się szczepieniom a deklarację do ich przyjęcia zgłosiło mniej niż 50 proc. ankietowanych.

Sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej” nie pozostawia złudzeń. Nasi rodacy są mocno sceptyczni wobec preparatu firmy Pfizer i jakiegokolwiek innego. Z badania wynika, że 47 proc. „zdecydowanie” lub „raczej” zamierza się zaszczepić, natomiast 44 proc. deklaruje, że nie zamierza. 9 proc. oparło, że nie ma jeszcze zdania w tej sprawie.

— W tej sprawie widać wyraźny rozdźwięk w opiniach kobiet i mężczyzn: szczepić się chce 35 proc. pań i 59 proc. panów. Wyraźna jest także korelacja postaw pozytywnych z wiekiem. W najmłodszych grupach, 18–29 lat i 30–39, chęć szczepienia deklaruje tylko 29–28 proc. badanych — czytamy.

Zobacz również: Wałęsa atakuje Kaczyńskiego nawet w święta. Udostępnił obraźliwą grafikę

Najwięcej zwolenników szczepień znalazło się wśród osób, które pogłębiały wiedzę z telewizyjnych programów informacyjnych oraz gazet, bo aż 64 proc. W grupie widzów TVN24 — jest to 65 proc., Polsat News — 63 proc., TVP Info — 56 proc. Najsłabiej pod tym względem wypadły osoby, które często korzystają z mediów społecznościowych — 46 proc.

Przeczytaj również:  Staruszka szła po torowisku. Nie potrafiła odpowiedzieć, jak się tam znalazła

— A czy postawa wobec szczepień ma coś wspólnego z polityką? Najwięcej zwolenników szczepień znaleźć można w elektoracie Lewicy — 82 proc. i KO — 65 proc. W grupie wyborców PiS to 56 proc., PSL — 50 proc., a Konfederacji — zaledwie 5 proc. — czytamy dalej w dzienniku.

źródło: niezalezna.pl

(Visited 488 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj