Pandemiczny ekspert, dr Paweł Grzesiowski wyjaśnił, czym jest wirus ospy małpiej mówiąc, że jest to inaczej ortopokswirus, czyli łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej. Ta została wyeliminowana szczepieniami w 1980 roku.

– Wirus ospy małpiej jest łagodniejszą wersją wirusa ospy prawdziwej, którą szczepieniami wyeliminowano w 1980 r. Nie ma on jednak nic wspólnego z ospą wietrzną – mówią eksperci.

Nosicielami tego wirusa są szczury, małpy, wiewiórki i inne gatunki zwierząt.

– Osoba chora zakaża przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze, wydzieliną z gardła – napisał dr Paweł Grzesiowski.

– Kończą się badania nad swoistą szczepionką przeciw ospie małpiej, bo nie szczepimy od 42 lat przeciw ospie ludzkiej – zaznaczył ekspert.

Lekarz zwrócił uwagę, że ospa wietrzna w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z ospą prawdziwą i małpią.

– Są to kompletnie różne rodziny wirusów i szczepienia przeciw ospie wietrznej nie chronią przez ospą prawdziwą i małpią – tłumaczył dr Grzesiowski.

W sprawie tej uspokaja prof. Krzysztof Pyrć, który ocenił, że wirus małpiej ospy nie przenosi się zbyt aktywnie między ludźmi.

Przeczytaj również:  Trądzik zaskórnikowy

Dodał jednak, że uchronić nas przed nim może szczepienie przeciwko ospie prawdziwej. Jak donosi WHO, małpia ospa występuje w Afryce Środkowej i Zachodniej, a szczególnie w Demokratycznej Republice Konga.

Pierwszy przypadek małpiej ospy wykryto 7 maja u Brytyjczyka, który powrócił z Nigerii. Kolejne infekcje zgłoszono w Szwecji, we Francji, we Włoszech oraz w Belgii.

Jak można rozpoznać małpią ospę? Najczęstsze objawy to bóle głowy, pleców, mięśni, gorączka, powiększone węzły chłonne i charakterystyczna wysypka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Znany bloger obnażył głupotę Rosjan. „Czasem myślisz, że już nic cię nie zaskoczy. A potem oglądasz coś takiego”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emeryci trafią do rosyjskiego wojska? Rosja ma nowy pomysł na wzmocnienie armii

źródło: NCzas.com

(Visited 209 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj