propolski.pl: Morawiecki

Morawiecki: „To w Polsce Niemcy dokonywali najokrutniejszych zbrodni”

– To, co spotkało Polskę i to, co stało się na jej ziemiach w trakcie niemieckiej okupacji, to historia całkowitego wynaturzenia. To na terenie Polski Niemcy dokonywali najbardziej okrutnych zbrodni. To na terenie Polski zbudowali większą część infrastruktury, która posłużyła do jednej z najpotworniejszych zbrodni w dziejach – Holocaustu podkreślił w rozmowie z „Chicago Tribune” premier Mateusz Morawiecki.

Premier polskiego rządu przyznał, że „świadomość tego, że Niemcy zamieniły Polskę w piekło na ziemi, docierała na Zachód niezwykle powoli”. Polityk przypomniał, że naziści dokonali w naszym kraju największych zbrodni.

– W wielu państwach zachodnich okupacja była doświadczeniem bolesnym, ale możliwym do przeżycia. Tymczasem w Polsce miliony Polaków i Żydów każdego dnia walczyło o przetrwanie i było traktowanych jak podludzie. Naród żydowski został skazany przez naród „panów” na likwidację od samego początku. Naród polski został zakwalifikowany jako naród niewolników, którego znaczną część również trzeba wymordować – stwierdził.

Morawiecki: pamięć o II wojnie światowej jest „większa niż kiedykolwiek w powojennej historii”

– Zdolność do zmierzenia się z prawdą o II wojnie światowej jest naszą powinnością nie tylko wobec przeszłości, ale również naszym obowiązkiem wobec przyszłości. Fakt, że powojenne Niemcy tak szybko zostały włączone z powrotem do wspólnoty międzynarodowej bez konieczności dogłębnego rozliczenia wojennych zbrodniarzy, otworzył furtkę do relatywizacji zła – mówił szef polskiego rządu.

Morawiecki zaznaczył, że dzisiaj trudno jest uniknąć historycznych porównań z II wojną światową.

– Gdybyśmy przepisali genezę II wojny światowej na współczesne warunki, punktem kulminacyjnym byłaby inwazja Rosji na Ukrainę. Fakt, że do niej doszło, oznacza, że wiele państw zapomniało lekcję, jaka płynie z XX wieku. 83 lata temu Polska jako pierwsza odmówiła uległości. Wybrała wierność wolności, wierność wartościom fundującym cywilizację zachodnią. I została zdradzona przez swoich sojuszników. Jeśli wracamy do tej historii, to nie po to, żeby ją tylko wspominać, ale po to, by nie popełniać tych samych błędów, co wtedy – powiedział.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Dostaję w skórę za coś, czego nie zrobiłem”. Szczere słowa prof. Roszkowskiego

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rosjanie uciekają przed Ukraińcami… tymczasem dowództwo mówi o przegrupowaniu [WIDEO]

źródło: niezalezna.pl

About the Author

One thought on “Morawiecki: „To w Polsce Niemcy dokonywali najokrutniejszych zbrodni”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these