Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ogłosili na konferencji prasowej twardy lockdown na terytorium całej Polski. Twarde obostrzenia będą obowiązywać już od soboty 27 marca. Do 9 kwietnia zamknięte zostają salony fryzjerskie i kosmetyczne, żłobki i przedszkola oraz obiekty sportowe i sklepy wielkopowierzchniowe.

Polska dzisiaj znajduje się w najtrudniejszym okresie pandemii od 13 miesięcy oświadczył Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w czwartek o 11. Naszą jedyną podstawową bronią są szczepionki. Mamy ponad 5 milionów osób zaszczepionych. Dzisiaj naszym zadaniem jest wymuszenie jak najszybszych dostaw szczepionek od Unii Europejskiej.

Obostrzenia są konieczne mówił wcześniej Morawiecki obejmą one okres dwóch tygodni, czyli tydzień poprzedzający święta wielkanocne i tydzień po świętach zapowiedział przed kilkoma dniami szef rządu.

W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie żyje 520 osób. Oznacza to rekord liczby infekcji, jakiego nie było w Polsce od początku pandemii. Wcześniejsze komunikaty ekspertów oraz rządzących jasno wskazywały, że po przekroczeniu tej granicy, w kraju wprowadzony będzie twardy lockdown.

Przemówienie premiera

Rządzący na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowali o „zbliżaniu się granic wydolności służby zdrowia”. Jednocześnie premier zadeklarował, że rząd „zrobi wszystko” by nie dopuścić do gigantycznego kryzysu.

Przeczytaj również:  Artur Dziambor wścieka się na TVP: "Kiedy ostatnio zaprosili kogoś z Konfederacji, albo zrobili neutralny materiał?"

Polska dzisiaj znajduje się w najtrudniejszym okresie pandemii od 13 miesięcy oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam marginesu swobody. Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne, by opanować tę falę. Stawką naszych działań jest to, by ratować życie naszych obywateli. Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest konieczne.

Apeluję do opozycji: Nie zaostrzajcie sytuacji. Potrzebujemy narodowej solidarności mówił premier Morawiecki. Chcę zaapelować o to, byśmy Święta Wielkanocne spędzili w wąskim gronie. Już w najbliższych 5 tygodniach przybędzie do nas ponad 7 milionów dawek szczepionek. Dlatego raz jeszcze, walczymy o zdrowie i życie obywateli, walczymy o miejsca pracy Polaków.

Ultra lockdown faktem: Szczegóły

Następnie głos na konferencji zabrał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Minister przekazał szczegóły dotyczące nowych obostrzeń.

Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie. Po pierwsze, jeżeli chodzi o handel, będziemy tutaj wprowadzali rozwiązanie zgodnie z którym sklepy wielkopowierzchniowe o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych zostaną zamknięte.

Rekomendujemy spędzenie świąt w wąskim gronie, stosując zasady bezpieczeństwa mówił minister. Rekomendujemy zdecydowane przejście na pracę zdalną.

Hurtownie i składy budowlane będą dostępne. W placówkach handlowych i innych punktach takich jak poczta, będziemy stosowali bardziej rygorystyczne normatywy mówił Adam Niedzielski.

Przeczytaj również:  Słowa Grzegorza Brauna „Będziesz pan wisiał” zyskały drugie życie. Posłuchaj tego singla [WIDEO]

W sklepach, kościołach i obiektach powyżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła znajdować się 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Do 9 kwietnia zamknięta zostanie większa część sektora usług. Wyłączone z działalności zostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu, markety budowlane, sklepy ze sprzętem AGD i RTV. Restrykcje obejmą również przedszkola i żłobki. Do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona, z wyłączeniem sportów zawodowych.

Nie ma już żadnych wątpliwości, że trzecia fala z którą mamy obecnie do czynienia, przewyższy drugą falę jesienią. Niestety ta ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa w kierunku większej zakaźności. To powoduje więcej hospitalizacji mówił minister Niedzielski.

Mamy regiony, w których sytuacja jest bardzo trudna. Przede wszystkim województwo mazowieckie i województwo śląskie. Ta dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem. Województwo śląskie stało się liderem w pozycji zachorowań.

Przeczytaj również: Lockdown twardszy niż zapowiadano? „Chyba trzeba będzie wprowadzić godzinę policyjną”

Przeczytaj również: Niedzielski o planach na Wielkanoc: „Wszyscy powinni być tym dotknięci w ten sam sposób”

Przeczytaj również: Szokująca liczba zakażeń. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia. Zamkną te obiekty

źródło: TVP Info

(Visited 16 761 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj