Jak donosi „Rzeczpopolita” w rządzie trwają prace nad podatkiem od zysków nadmiarowych.

– Ministerstwa odpowiedzialne za nadzór nad spółkami i politykę fiskalną same wydają się zaskoczone tempem prac – informuje gazeta.

Zdaniem gazety zapowiedź nowego podatku budzi pewien niepokój. Szczególnie w tych firmach, które obawiają się utraty dużej części swojej wartości.

– Także prywatni i zagraniczni inwestorzy, którzy mieli zapewnić finansowanie wartej setki miliardów złotych transformacji energetycznej (szacuje się jej koszt na 300–400 mld zł), mogą opuścić Polskę. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego firmy, które mają duże zyski będące efektem wojny w Ukrainie, mogłyby płacić z tego tytułu dodatkowe podatki – napisano.

Narastający niepokój państwowych spółek

W artykule podkreślono, że spółki Skarbu Państwa, takie, jak PKN Orlen, PGE, PGNiG czy PKO BP, boją się nowego podatku. Może on bowiem pozbawić je pieniędzy na ważne inwestycje, które do tej pory pozyskiwały od inwestorów prywatnych.

– Sama tylko deklaracja premiera miała kosztować w wycenie spółki nadzorowane przez MAP nawet 7,3 mld zł. Tyle na wartości straciły łącznie ich akcje od 8 do 11 lipca. Drugie tyle – jak się dowiadujemy ze wstępnych szacunków zbliżonych do rządu – spółki mogłyby stracić, jeśli projekt podatku wszedłby w życie – pisze „Rzeczpospolita”.

Przeczytaj również:  Hołownia domaga się nowego rządu. Powiedział, co należy zrobić w ciągu 100 dni

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Krzysztof Jackowski wie, co stanie się z Polakami. Kolejna przerażająca wizja

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czołgi Abrams są już w Polsce. Minister Błaszczak pokazał zdjęcie

źródło: Rzeczpospolita

(Visited 60 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj