Minister Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej oznajmił, że bierze pod uwagę opcję zwrócenia się do rządu w kwestii podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa.

— Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdza, że udział polityków w procedurze wyboru władz sądowniczych w Polsce nasuwa wątpliwości co do niezawisłości takich przyszłych sędziów, to w takim razie zadajmy pytanie, jaki ten udział ma wpływ na niezawisłość przyszłych sędziów w Niemczech — powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister zwrócił uwagę, że w przypadku tego państwa zaangażowanie Bundestagu w wybór władz Federalnego Trybunału Sprawiedliwości jest „całkowite, dużo dalej idące niż w Polsce”.

Polityk dodał, że „jeżeli w stosunku do Polski stawia się z tego powodu zarzut, że na jakimś etapie udział parlamentu ma miejsce, to tym bardziej wobec największego kraju UE wnioski TSUE, oparte na analizie traktatów europejskich, muszą mieć zastosowanie”.

— Dlatego jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej, opartej na artykułu 259 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który daje każdemu państwu prawo do wytoczenia pozwu wobec innego państwa UE, jeżeli są ku temu istotne podstawy traktatowe — zapowiedział Ziobro.

Przeczytaj również:  Nie żyje znany dziennikarz. Odszedł nagle w wieku 44 lat

Polityk zauważył, że niemieckie sądy orzekają również w kwestiach tyczących się polskich przedsiębiorców oraz obywateli.

— Jesteśmy w ramach UE. Te zasady muszą być wspólne i muszą być rygorystycznie przestrzegane. Jeśli okazałoby się, że TSUE stosuje inne normy i standardy prawne wobec jednego państwa, a inne wobec drugiego, to byłby to bardzo doniosły i ważny fakt, związany z oceną miejsca, w którym dzisiaj znajduje się Unia Europejska i miejsca, do którego zmierza w zakresie funkcjonowania i relacji ustrojowych między państwami i organami unijnymi — dodał minister sprawiedliwości.

Zobacz również: Francuska dziennikarka: Polacy są krytykowani za to, że odmawiają rezygnacji z suwerenności i tożsamości

Zobacz również: Posłanka Lewicy zaliczyła kompromitującą wpadkę: „Dzieci marzną na granicy ukraińsko-słoweńskiej” [WIDEO]

Źródło: rmf24.pl, onet.wiadomości.pl

(Visited 235 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj