propolski.pl: Niedzielski o koronawirusie

Minister Niedzielski o paszportach covidowych. Co dalej ze stanem epidemii?

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem w TVN24 i skomentował temat przedłużenia ważności unijnych certyfikatów covidowych.

– Będziemy przedłużali paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo. Regulacje są tak zaprojektowane. Tak będzie – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Ponadto Niedzielski odniósł się do kwestii, czy inne państwa będą się z tym zgadzać i to respektować.

– Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują – mówił minister.

Co dalej z epidemią w naszym kraju?

Adam Niedzielski ustosunkował się również do pytania, jak dlugo w Polsce będzie obowiązywał stan epidemii, który ogłoszono na początku 2020 r.

– Stan epidemii, to rzeczywiście tutaj prowadzimy bardziej analizy prawne, bo bardzo dużo legislacji zostało wprowadzonej w nawiązaniu do stanu epidemii. Chcemy wykonać taki krok, żeby ten stan epidemii zmienić na stan zagrożenia epidemicznego – poinformował minister zdrowia, dodając:

– Na pewno decyzje na ten temat będziemy podejmowali w kwietniu, bo w tej chwili prowadzimy analizy prawne, jakiego typu regulacje są związane ze stanem epidemii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraińcy wracają do siebie. Przedstawiono najnowsze dane

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy sondaż. Zjednoczona Prawica niekwestionowanym liderem! KO coraz bardziej traci. W Sejmie pięć ugrupowań

źródło: DoRzeczy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these