Szef MEiN Przemysław Czarnek w dniu inauguracji nowego roku akademickiego 2021/2022 był gościem w TVP Info i wypowiedział swoje zdanie w kwestii aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

— Wygląda na to, że czwarta fala, choć bardzo groźna i trzeba być ostrożnym, nie będzie tak dotkliwa dla nauki i szkolnictwa wyższego, a także dla szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego, jak druga i trzecia fala — wyjaśnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na pytanie, jak długo, szkoły będą prowadziły zajęcia stacjonarne, odpowiedział: — Myślę, że przez cały rok, tak jak szkoły otworzyły się na cały rok — mówił Czarnek, a następnie odniósł się do kwestii stale wzrastającej liczby zakażeń.

— Zakażenia rosną, ale w zasadzie procent uczniów, którzy na kilka dni udają się na kwarantannę, na naukę zdalną jest ten sam, co w zeszłym tygodniu. Jestem przekonany, że tak samo będzie w szkołach wyższych. Wydaliśmy specjalne wytyczne i zalecenia, żeby wpływały na bezpieczeństwo na uczelniach. Środki finansowe, które będziemy przekazywać w postaci subwencji inwestycyjnej, ona też może być wydana na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego; to oczywiście będzie decyzja rektorów — skwitował minister edukacji i nauki.

Przeczytaj również:  Polacy nie życzą sobie Kurskiego w rządzie! Co zrobi Kaczyński?

Polityk wskazał przy tym, jak istotna jest rola szczepień przeciwko koronawirusowi i ucieszył się, że tak duża liczba studentów przyjęła już swoje dawki.

— To rzeczywiście daje poczucie dużego bezpieczeństwa w takich szkołach. Jestem przekonany, że studenci innych uczelni widząc wzrost zakażeń, bo on jest i fakt, że te zakażenia dotykają przede wszystkim osób niezaszczepionych — a już ponad 90 proc. tych, co w szpitalach to są ci, którzy są niezaszczepieni – zdrowo rozsądkowo podejdą do tego tematu i się zaszczepią — tłumaczył Czarnek.

Szef MEiN nawiązał przy tym do danych dotyczących odsetka zaszczepionych uczniów.

— Ponad 35 proc. już, natomiast w przedziale wiekowym od 16 do 18 roku z życia to ponad 45 proc. To rzeczywiście nie jest tyle, ile byśmy chcieli, ale już jest sporo. Te szczepienia trwają, są bądź to w szkołach, czy też najczęściej w punktach ogólnodostępnych. Zachęcamy, pokazujemy rzetelnie informacje na temat tego, co dają szczepienia, zwłaszcza w tej grupie wiekowej nieco starszej, ale również wśród młodzieży, również wśród dzieci — powiedział Czarnek.

Przeczytaj również:  Piotr Kraśko w "Dzień dobry TVN". Mówił o wyroku i depresji

Dodał również, że w następnym tygodniu ogłosi „niemałe środki finansowe na zajęcia wspomagające na uczelniach”, ponieważ „także na uczelniach potrzeba wspomagania”.

— Są na to środki przewidziane, będziemy je ogłaszać w przyszłym tygodniu — podkreślił.

Zobacz również: Dziennikarz Polsatu nie wiedział, że jest na żywo. Zaliczył wpadkę, która stała się hitem [WIDEO]

Zobacz również: Białoruska propaganda zachwycona Klaudią Jachirą: „Potępia reżim Dudy”

źródło: wmeritum.pl, DoRzeczy.pl, Serwis Nauka w Polsce

(Visited 147 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj