Program „Milionerzy” cieszy się dużą oglądalnością i przyciąga przed telewizory wielu widzów. Pytania w tym programie często wzbudzają wątpliwości, ze względu na skomplikowane warianty odpowiedzi.

Tym razem widzowie podczas emisji 509 odcinka dopatrzyli się błędu w jednym z wyrazów. Jednak czy mieli rację?

Swoich sił próbował Konrad Wąsikiewicz, który już na początku drogi szybko wykorzystał dwa koła ratunkowe. Ostatecznie poniósł porażkę dopiero na pytaniu za 75 tys. zł.

Uczestnik musiał pożegnać się z grą i zabrać gwarantowaną sumę w wysokości 40 tys. zł. Widzowie zwrócili jednak uwagę na pytanie za dwa tys. zł. w którym dopatrzyli się błędu ortograficznego. Mianowicie chodzi o wyraz „pineska”.

Treść pytania była następująca:

Co to jest pluskiewka?

A. pineska
B. spinacz
C. szpilka
D. zszywka

Pan Konrad nie znał tej odpowiedzi, wybrał więc koło ratunkowe pół na pół. Ostatecznie wskazał odpowiedź A, co okazało się strzałem w dziesiątkę. „pinesce” nie odpuścili jednak internauci, którzy grzmieli, że poprawna pisownia tego słowa to „pinezka”.

— Pinezka. Błąd pisowni — czytamy w komentarzach.

Jak się okazuje, fani „Milionerów” nie mają w tym przypadku racji. Narodowe Centrum Kultury poinformowało, że poprawne są obie formy pisowni tego wyrazu. Słowo „pineska” wywodzi się z francuskiego „punaise” i oznacza „pluskwę”. Dopiero od kilkunastu lat językoznawcy akceptują formę „pineska”, wcześniej jedyną prawidłową była „pinezka”.

Zobacz również: Dziennikarz opublikował film z Usnarza Górnego. „Kto tu był, w cyrku się nie śmieje” [WIDEO]

Zobacz również: Borys Budka: Mamy też dużo rozwiązań, które w przeszłości się sprawdziły

źródło: Player.pl, plotek.pl

(Visited 1 111 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj