Nieoficjalne doniesienia znalazły swoje odbicie w rzeczywistości. PiS stracił właśnie większość parlamentarną. Poseł Zbigniew Girzyński, a razem z nim — posłanka Małgorzata Jankowska i poseł Arkadiusz Czartoryski, oficjalnie opuszczają sejmowy klub Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie planują założyć własne koło parlamentarne, co poskutkuje utworzeniem rządu mniejszościowego w Polsce — przynajmniej formalnie.

Posłowie podczas konferencji prasowej w budynku Sejmu potwierdzili, że odchodzą z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W rezultacie PiS-owi pozostanie łącznie 229 posłów.

Zobacz również: Gronkiewicz-Waltz pragnie powrotu Tuska. W przeciwnym razie jej wnuki mogą opuścić Polskę

Eksperci twierdzą, że szalę przeważył m.in. Polski Ład. Poseł Girzyński podkreślił, że chodzi m.in. o traktowanie drobnych przedsiębiorców, którzy w jego ocenie mają ogromny wkład w budowanie polskiej gospodarki. Parlamentarzysta zwrócił uwagę na fakt, że to niedopuszczalne by rząd zmieniał przepisy w ostatniej chwili.

Zobacz również: Adam Niedzielski: Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły

Poinformował, że wspólnie z posłanką Jankowską i posłem Czartoryskim założą koło parlamentarne o nazwie „Wybór Polska”. Zdradził również, że „niezadowolenie w partii jest duże”, co może wiązać się z odejściem kolejnych posłów z PiS.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

Co zmienia rząd mniejszościowy w Polsce?

To, że PiS utracił większość w Sejmie nie oznacza, że nie jest w stanie dalej rządzić. Na ten moment nie wiąże się to również z przyśpieszonymi wyborami. Rządy mniejszościowe powodują pewnego rodzaju niestabilność polityczną w kraju ponieważ dominująca partia nie ma możliwości przegłosowania swoich projektów ustaw. W takich sytuacjach, gabinety pełną jedynie funkcję administracyjną, aż do czasu kolejnych wyborów. W przeszłości również mieliśmy do czynienia z podobnym układem sił politycznych, o czym przypomina nam:

rząd Jerzego Buzka w latach 2000-2001
rząd Leszka Millera w latach 2003-2004
rząd Marka Belki (2004-2005)
rząd Kazimierza Marcinkiewicza w latach 2005-2006
rząd Jarosława Kaczyńskiego od kryzysu w lipcu 2007 do końca kadencji

źródło: bezprawnik.pl, nczas.com

(Visited 2 550 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj