Robert Makłowicz w ostatnim wywiadzie skomentował polską kuchnię i przedstawił pewną ciekawostkę, o której wielu Polaków nie miało pojęcia. Krytyk kulinarny w rozmowie z serwisem culture.pl wypowiedział się na temat pierogów… które uważane są za polskie tradycyjne danie. Jak się okazuje, nie wszystko przedstawia się tak, jak dotychczas myśleliśmy.

Makłowicz postanowił obalić kilka mitów dotyczących polskiej kuchni, m.in. ciekawostki o pierogach i schabowym.

Krytyk kulinarny podkreślił, że pierogi są chińskim wynalazkiem, a my Polacy wcale nie powinnyśmy myśleć, że mamy monopol na tę potrawę.

— Pierogi to z kolei wynalazek Chińczyków i to jeszcze z dawnych czasów. W innej formie dotarły też w region Kaukazu. U nas mówi się na nie pierogi ruskie, a swą nazwę zawdzięczają nie Rosjanom, pogardliwie zwanymi Ruskimi, tylko Rusinom i Rusi, jak określano kiedyś Ukrainę. I nie tylko my mamy monopol na nazwę pierogi, bo też Słowacy robią bryndzové pirohy — tłumaczył kucharz.

Zobacz również: Merkel oburzona, że większość państw nie chciała zaprosić Putina: “Życzyłabym sobie odważniejszych kroków”

Makłowicz zaznaczył, że każda kuchnia powstaje tak naprawdę z przenikana się kultur.

— Zawsze była systemem naczyń połączonych i powinniśmy raczej odróżniać ją od siebie regionami niż granicami państw. Trzeba odrzucić nacjonalizm i egoizm narodowy, ponieważ takie myślenie wyklucza jasność spojrzenia — przyznał.

Zobacz również: Krzysztof Jackowski nie ma dobrych wieści. Powiedział, co stanie się jesienią

W dalszej części wywiadu poruszył temat kotleta schabowego, mówiąc, że jest on uboższą wersją sznycla po wiedeńsku.

— Kotlet schabowy jest po prostu uboższą wersją sznycla po wiedeńsku. Choć mięso zaczęto panierować i smażyć już w Bizancjum. Stamtąd ten pomysł trafił do Mediolanu, gdzie zaczęto robić costoletta, na które inaczej mówiono cottoletta alla milanese — stąd nazwa polska kotletów. U nas zrobił się z tego kotlet schabowy po prostu, ale nie myśmy to wymyśliliśmy, dalibóg — kontynuował krytyk.

Źródło: wMeritum.pl

(Visited 1 494 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj