Poseł Lewicy Maciej Gdula był gościem programu TVP Info „Minęła 8″. Obecni na spotkaniu politycy rozmawiali m.in. o reparacjach wojennych od Niemiec. W dyskusji zabrał również głos Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Szybko okazało się, że Maciej Gdula jest przeciwny, by Polska ubiegała się o odszkodowanie od Niemiec.

— W Auschwitz zginęło ponad milion ludzi. Czy to strata, którą można wyrównać? Jestem przeciwko, bo idea reparacji polega na tym, że da się to wyrównać. Że ktoś zapłacił pieniądze i jest zwolniony z odpowiedzialności — przekonywał polityk.

Zdaniem przedstawiciela Lewicy, ze względu na pamięć o ofiarach, nie można podjąć takich działań. Dodał, że nic nie będzie w stanie wyrównać poniesionych podczas wojny strat.

— Sama idea reparacji wprowadza przekonanie, że przelanie jakichś środków jest rodzajem wyrównania krzywd. Idea, żeby dopychać Niemcy, to banalizacja II wojny światowej i milionów ofiar faszyzmu w Polsce i Europie — mówił Gdula.

Do dyskusji włączył się Adam Andruszkiewicz, który odniósł się do wypowiedzianych przez polityka słów.

Przeczytaj również:  Tyszka: Kaczyński bardziej nienawidzi Niemców, niż kocha Polskę

— Ambasada Niemiec nie musi się starać w Polsce, wystarczy, że puści cytaty posłów Sejmu Lewicy i PO i to będzie stanowisko zgodne z rządem niemieckim. Nikt z nas nie mówi, że mamy wymienić pamięć o mordowanych za pieniądze — powiedział Adam Andruszkiewicz.

źródło: dorzeczy.pl

(Visited 997 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj