Podczas środowej konferencji Ministerstwa Zdrowia, szef resortu Adam Niedzielski ogłosił ponowny lockdown. Powrót do obostrzeń i restrykcji nie obejmie jednak póki co całej Polski, a obszary, gdzie rosną liczby zakażeń koronawirusem. Obecnie wciąż obowiązują zasady wprowadzone 12 lutego na okres dwóch tygodni.

Lockdown i tzw. regionalizacja będą obowiązywały od najbliższej soboty. Co więcej, rząd wprowadzi od tego dnia zakaz zakrywania twarzy szalikami i kominami. Przyłbic wciąż będzie można używać, lecz nie mogą one zastąpić maseczek. MZ rekomenduje maseczki chirurgiczne, lecz jak zaznaczył w rozmowie z Wirtualną Polska rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, na razie nie będą one wymagane.

Konferencja Ministerstwa Zdrowia odbyła się po godzinie piętnastej. W jej trakcie minister Adam Niedzielski przedstawił szczegóły dotyczące nowych obostrzeń spowodowanych rosnącymi liczbami zakażeń. Przypomnijmy, że w środę odnotowano 12 146 nowych zachorowań. Właśnie dlatego też rząd przywróci lockdown w regionach najbardziej zagrożonych epidemią.

Hotele pozostaną otwarte

Dziennikarze RMF FM podawali wcześniej, że rząd jeszcze w nocy z wtorku na środę rozważał zamknięcie hoteli. Ostatecznie w większej części kraju pozostaną one otwarte. Zamykane będą tylko w północnych regionach kraju gdzie liczba zakażeń jest najwyższa. Na razie dotyczy to tylko województwa warmińsko-mazurskiego.

Zarządzana zostanie regionalizacja. Minister zdrowia Adam Niedzielski proponował, aby już od soboty na Warmii i Mazurach zamknąć szkoły i hotele. Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. W regionach z wysokimi (na razie tylko w woj. warmińsko-mazurskim) wskaźnikami zakażeń zamknięte zostaną na razie kina, teatry, muzea, galeria, baseny oraz infrastruktura sportowa.

Konferencja Ministerstwa Zdrowia Szczegóły

Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34% przy średniej ogólnopolskiej 19% mówił minister.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Przekroczyliśmy barierę 10 tys.

Potwierdziły się wcześniejsze ustalenia dziennikarzy RMF FM wprowadzona zostanie 10-dniowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski od południa. Kwarantanna ma dotyczyć zarówno osób powracających z Czech i Słowacji, jak i osób, które przez te kraje podróżowały tranzytem. Z obowiązku kwarantanny zwolnione będą tylko osoby mające negatywny wynik testu na COVID-19, osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy z odpowiednim zaświadczeniem.

Co ze szkołami?

Szkoły powrócą do trybu zdalnego na razie tylko w woj. warmińsko-mazurskim.

Wcześniej Niedzielski gościł na antenie radia TOK FM. Minister nie wykluczył scenariusza, że jeszcze przed końcem roku szkolnego dzieci powrócą do nauki stacjonarnej.

 Jak tylko będą warunki takie, że będzie można te szkoły odważniej otworzyć, to będziemy bardzo szybko wracali do tego, żeby nauka była w jak największym zakresie stacjonarna poinformował na antenie TOK FM.


Ograniczenie ruchu na granicach i nakaz zakładania maseczek

Generalnie idziemy w tym kierunku, który już wcześniej sygnalizowałem, czyli ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji, będziemy chcieli też dokonać formalnie zmiany związanej z niedopuszczeniem przyłbic i chust jako zamiennika maseczki  mówił szef resortu.

Przeczytaj również: Wchodzi kategoryczny zakaz kominów i szalików. Witold Gadowski nie wytrzymał: „Jeśli ktoś założy maskę Kulczyka…”

Przeczytaj również: „O! Kolejna lewacka geniuszka”. Aktywistka Lewicy: „Obrazy miały zachęcać do rodzenia dzieci”. „Co się teraz w tych szkołach wyprawia?”

Przeczytaj również: „Dowody są bardzo mocne”. Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty z fundacji, na którą Tomasz Grodzki brał pieniądze od pacjentów

źródło: TVP Info

(Visited 900 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj