Były prezydent Bronisław Komorowski, którym był gościem w TVN24 skomentował sytuację w Polsce nawiązując do niskich i niesatysfakcjonujących zarobków polityków.

— Fakty są takie, że w porównaniu z innymi krajami świata zachodniego, politycy w Polsce są bardzo słabo uposażeni. Ocenił przy tym, że nigdy nie ma idealnego momentu na to, by podnosić wynagrodzenia, ponieważ wyborcy za tym nie przepadają — powiedział.

— Wszyscy o tym wiedzą, że wyborcy nie lubią podwyżek dla polityków, lubią, jak im się zabiera pieniądze. Wiedział o tym Jarosław Kaczyński trzy lata temu i ukarał senatorów i posłów oraz samorządowców za występek rządu, czyli przyznawanie sobie — de facto nielegalnych w moim przekonaniu — nagród. Rozumiem, że dzisiaj opozycja ma pełne prawo wytykać taką niekonsekwencję rządzących, natomiast ja już jestem poza polityką, więc mogę sobie pozwolić na takie stwierdzenie: fakty są takie, że politycy w Polsce — w porównaniu z innymi krajami świata zachodniego, i to tych najbliższych geograficznie krajów — są bardzo słabo uposażeni — stwierdził Komorowski.

Ponadto zauważył, że „chciałoby się”, by wynagrodzenia polityków były „jakoś związane z jakością służby Polsce”. Komorowski przyznał, że to pewnie z tego względu ludzie są tak niechętni podwyżkom dla polityków, ponieważ nieustannie obserwują kłótliwą atmosferę w Sejmie.

Przeczytaj również:  Kukiz stawia się Kaczyńskiemu. "Od października przestaję głosować wspólnie z PiS"

Jego zdaniem przyczynia się to do sytuacji, w której „bardzo wielu najlepszych polskich polityków ucieka do instytucji europejskich”.

30 lipca w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta, które mówi o wprowadzeniu podwyżek m.in. dla premiera, marszałków Sejmu oraz Senatu, a także wszystkich osób, które zajmują kierownicze stanowiska w państwa. Są to również podsekretarze stanu, czyli wiceministrowie.

W miniony poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy, który zakłada podniesienie wynagrodzenia prezydenta RP oraz samorządowców. Mówi się nawet o 40 proc. wzroście wynagrodzenia prezydenta oraz diet dla radnych o 60 proc., a także o podniesieniu wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Zobacz również: Trzaskowski chce wyrzucić niezależne media ze stołecznego lokalu: „Nie wiemy jak się ta sprawa rozwiąże”

Zobacz również: Sondaż: Polacy ocenili pracę Adama Niedzielskiego. Wyszło dramatycznie

źródło: wpolityce.pl

(Visited 757 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj