Jacek Wilk poseł Konfederacji opublikował na Twitterze wpis, w którym skrytykował rządowy program 500 plus. W założeniu miał on
pomóc najbiedniejszym rodzinom i zachęcić do posiadania większej liczby dzieci. Tymczasem polityk uważa, że istnieje więcej
wad aniżeli zalet tego rozwiązania i należy je zlikwidować.

— Uprzejmie przypominam, że program 500+ był wprowadzany pod hasłami POPRAWIANIA DEMOGRAFII POLAKÓW.

Jak wiemy — zgodnie z tym, co zapowiadałem od samego początku — demografii nie poprawił, a stał się czystym socjalem. I nie tylko dla Polaków.

Program 500+ należy ZLIKWIDOWAĆ !!! — napisał Jacek Wilk udostępniając wiadomość Emila Krawczyka — inżyniera budownictwa, innego działacza partii KORWiN.

Krytyka programu 500 plus

O rozwiązaniu tym równie krytycznie wypowiadał się ekonomista Sławimir Mentzen, który nie przebierał w słowach. W 2018 roku wspominał o dziurze demograficznej w Polsce.

— Według założeń o ustawie wzrost dzietności ma wynosić 28 tys. dzieci rocznie. Koszt programu 500 plus to jest 20 — kilka miliardów złotych. Część tych pieniędzy wraca w formie VAT-u, podatku dochodowego… bardzo ostrożnie policzmy efektywność tego programu. Skoro rodzi się 20 — kilka tysięcy dzieci więcej i wydajemy na to 20 miliardów złotych to znaczy, że każde dodatkowe urodzenie kosztuje nas 700 tys. złotych. To jest bardzo prosta matematyka — mówił Sławomir Mentzen.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

— My tych pieniędzy nie mamy. Musimy się zadłużyć. To są fakty, to jest matematyka — dodał ekonomista.

Dr Mentzen wspomniał, że przy założeniu rekordowo niskiej stopy procentowej przez 30 lat (3 proc. stopa procentowa) kwota długa zaciągnięta na jednego obywatela podwoi się. Jeden obywatel będzie wówczas kosztował ok. półtora miliona złotych.

— Państwo polskie za pomocą tego programu demograficznego produkuje „nowych” Polaków w cenie półtora miliona sztuka. Czy ten Polak, zakładając, że nie wyjedzie za granicę ma szansę w podatkach zapłacić państwu te półtora miliona złotych? — pytał przedstawiciel Konfederacji. Takiego rodzaju rachunek ekonomiczny musi się zgadzać.

Świadczenie 500 plus zlikwidowało być może skrajne ubóstwo w niektórych rodzinach. Nie zmotywowało jednak ludzi do podjęcia pracy, czy poszerzenia rodziny w sposób znaczący. Zamiast 500 plus należałoby pozwolić ludziom pracować, płacić podatki radykalnie łatwiej niż ma to miejsce obecnie. Należałoby wprowadzić dobrowolny ZUS, dla osób, które dopiero zaczynają swój biznes. Tym samym można by było zlikwidować to olbrzymie świadczenie, które nie przynosi rezultatów demograficznych lub przekazywać je tylko osobom najbiedniejszym.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dulkiewicz całkowicie odleciała: „Widzę radość Gdańszczan z tego jak zmienia się Polska!” [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk skomentował wyniki nowego sondażu: Zjednoczeni na pewno wygramy z PiS [WIDEO]

źródło: Twitter, YouTube.com

(Visited 155 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj