Pandemiczny ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski przestrzegł Polaków przed zbliżającymi się świętami, które mogą stanowić dla nas ryzyko zarażenia się.

— Najbliższe święta mogą się przyczynić do jeszcze szybszego rozprzestrzenienia epidemii — mówił dr Paweł Grzesiowski.

— Siedzimy wśród bliskich, w zamkniętych pomieszczeniach, jemy wspólnie posiłki, rozmawiamy — to jest ten moment, kiedy możemy się zarazić — mówił ekspert, który jest przekonany, że sytuacja z miesiąca na miesiąc może ulec pogorszeniu, szczególnie jeżeli stracimy czujność.

— To, co się dzieje nie jest dla nas zaskoczeniem, bo widzimy, że najważniejszy wskaźnik reprodukcji pandemicznej utrzymuje się na poziomie 1,6 – co oznacza ok. 40-50 proc. więcej zachorowań tydzień do tygodnia — wyjaśniał specjalista.

W jego ocenie zastanawiający jest brak jakichkolwiek „działań prewencyjnych” w stosunku do osób, które w dalszym ciągu nie przestrzegają obostrzeń.

— Poza zachętami do noszenia maseczek niewiele się dzieje i to jest problem. Niestety, jeśli nie zachowamy ostrożności, święta mogą się przyczynić do jeszcze szybszego rozprzestrzenienia epidemii w całym kraju – są bardzo rodzinne, ludzie zjeżdżają się w jedno miejsce często z różnych stron Polski — powiedział pandemiczny ekspert.

Przeczytaj również:  "Miałem poważne skutki uboczne, a mój kuzyn…". Elon Musk gorzko o dawce przypominającej

Dr Grzesiowski nie krył swojego niepokoju w kwestii nieprzestrzegania obostrzeń i przypomniał kilka podstawowych zasad. Wymienił tutaj noszenie maseczek, testy, szczepienia, a także wietrzenie pomieszczeń. Jego zdaniem w najbliższych dniach na samym cmentarzu nie zarazimy się, ponieważ jest tam otwarta przestrzeń i dostęp do świeżego powietrza.

Zdaniem eksperta największym problemem są spotkania rodzinne i święta. To właśnie podczas nich może dojść do błyskawicznej transmisji wirusa.

— Siedzimy w zamkniętych pomieszczeniach, rozmawiamy — to jest ten moment, kiedy możemy się zarazić — przestrzegał dr Grzesiowski.

Zobacz również: Kolejne zamieszki na polsko-białoruskiej granicy. Padł strzał w kierunku żołnierzy

Zobacz również: Hit! Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zaorała dziennikarkę Gazety Wyborczej [WIDEO]

Źródło: PAP

(Visited 1 132 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj