Donald Tusk udzielił wywiadu dla „Der Spiegel” i ocenił, że wybory prezydenckie w zaistniałych okolicznościach są po prostu nie do przyjęcia.

— Podczas wyborów korespondencyjnych dla 30 mln Polaków nie da się zagwarantować standardów demokracji — ocenił Donald Tusk.

W rozmowie opublikowanej z niemieckim tygodnikiem były premier skrytykował plany związane z przeprowadzeniem wyborów korespondencyjnych w maju.

— Uważam, że to nie do przyjęcia. Nasza konstytucja zabrania zmieniania prawa wyborczego w czasie sześciu miesięcy przed wyborami. Ponadto, logistycznie nie będzie możliwe to, by 30 milionów Polaków głosowało korespondencyjnie. W ten sposób nie da się dotrzymać standardów demokratycznych — dodał były szef RE.

Zdaniem Tuska sytuacja w Polsce jest nieco inna niż na Węgrzech.

— Z jednej strony mamy silną opozycję i silne organizacje pozarządowe. Nawet jeśli pan Kaczyński i jego partia PiS kontrolują państwowe media, to jest jeszcze wystarczająco dużo prywatnych, wolnych mediów. Z drugiej strony mamy polityków, którzy są zdeterminowani, by zagarnąć całą władzę — kontynuował w rozmowie z niemieckim dziennikiem.

Po chwili dodał, że Kaczyński jest bardziej niebezpieczny niż Viktor Orban.

Przeczytaj również:  Z Polski 2050 odchodzi poseł. Wydał oświadczenie

— Orban może być cyniczny, ale jest też pragmatykiem. Kaczyński z kolei chorobliwie dąży do tego, by uzyskać możliwie największą władzę — mówił były premier.

Polityk przestrzegł, że jeżeli ktokolwiek będzie chciał wykorzystać epidemię do wzmocnienia władzy i zapewnienia innych korzyści, to „będzie to koniec UE”.

— Niektórzy szefowie państw i rządów, także tacy, którzy należą do EPL, mówią swoim obywatelom, że muszą oni poświęcić wolności obywatelskie, państwo prawa i prawa człowieka, aby chronić się przed wirusem. Wolność albo bezpieczeństwo. Jestem pewien, że ta diabelska alternatywa jest fałszywa. Możliwa jest skuteczna odpowiedź na pandemię i zachowanie demokracji — ocenił szef EPL.

Donald Tusk w dalszej części wywiadu zaatakował Viktora Orbana — premiera Węgier, twierdząc, że jego działania „nie mają już nic wspólnego z duchem demokracji”.

źródło: wiadomosci.wp.pl

(Visited 107 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj