Donald Trump przywitał prezydenta Andrzeja Dudę w Białym Domu. Obaj liderzy rozmawiali m.in. o energetyce nuklearnej.

Donald Trump i Andrzej Duda podpisali w środę wspólną deklarację, przewidującą współpracę energetyczną na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej. Co więcej, komentatorzy zwracają uwagę na kurtuazyjny gest przywódcy Stanów Zjednoczonych — gdy PAD wychodził z limuzyny, Donald Trump powitał głowę państwa polskiego oklaskami.

— Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce —  czytamy w deklaracji.

— Potwierdzamy nasze zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do sprawiedliwego podziału obciążeń mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego i współpracy w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz do zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO. Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały współpracę w procesie dalszego modernizowania Polskich Sił Zbrojnych, w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego — dodali Trump i Duda.

— Prezydenci Polski i USA ocenili, że bezpieczeństwo energetyczne jest „tożsame z bezpieczeństwem narodowym”, dlatego Polska i Stany Zjednoczone będą promować dywersyfikację energetyczną, wolny rynek energii oraz wzmocnioną współpracę. „Wyrażamy szczególne zadowolenie z naszego partnerstwa jeśli chodzi o dostawy dla Polski amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej —  głosi deklaracja.

Przeczytaj również: Awantura na wiecu Trzaskowskiego. Posłanka PO chciała odłączyć głośnik zwolennikom PiS. Interweniowała policja

Wcześniej Biały Dom na swojej stronie internetowej wydał oświadczenie, z którego wynikało, że elektrownia atomowa w Polsce będzie budowana z użyciem amerykańskich technologii.

Gepostet von Energetyka24.com am Mittwoch, 24. Juni 2020

Rozpoczęcie nowego rozdziału we współpracy energetycznej przez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki…

Gepostet von Energetyka24.com am Mittwoch, 24. Juni 2020

źródło: Twitter

(Visited 237 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj