propolski.pl: Czy Niemcy będą tęsknić za Angelą Merkel?

Angela Merkel w Polsce: Kanclerz Niemiec obiecała, że zaangażuje się w rozwiązanie naszego sporu z KE

Angela Merkel podczas wizyty w naszym kraju odniosła się do tematu „kontrowersyjnej” reformy wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska w ostatnich dniach przekazała, że podjęła decyzję o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca.

To właśnie do tej kwestii ustosunkowała się Angela Merkel, która po raz ostatni jako kanclerz Niemiec odwiedziła Polskę.

— Jeżeli mówimy teraz o Izbie Dyscyplinarnej, to powinniśmy znaleźć rozwiązanie poprzez dialog, poprzez rozmowy. Na szczęście są rozmowy też w ramach Komisji Europejskiej. W sporze Polski z Komisją Europejską o praworządność powinniśmy znaleźć rozwiązanie poprzez dialog, poprzez rozmowy. Będę się angażowała na rzecz rozwiązań poprzez dialog — wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu, która nie stroniła od rozmów o praworządności.

— Dzisiaj w kontekście europejskim rozmawialiśmy o praworządności, angażuje się na rzecz tego, tak jak to uczyniłam w zeszłym roku, aby rozwiązywać sprawy za pomocą dialogu i rozmów, żebyśmy czynili postępy i myślę, że istnieją możliwości poczynienia takich postępów — mówiła Angela Merkel, która wystąpiła na wspólnej konferencji prasowej w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego.

Początkowo miało miejsce spotkanie sam na sam Morawieckiego i Merkel, następnie politycy rozmawiali w towarzystwie swoich delegacji. Poruszyli przy tym wiele ważnych dla obu państw kwestii.

— Dzisiejsze spotkanie to okazja do podsumowania ostatnich 16 lat i zarysowania kluczowych tematów dot. przyszłości. Kiedy Pani Angela Merkel zaczynała być kanclerzem, to zaznaczała, że Polska powinna być wysoko na agendzie — podkreślił szef polskiego rządu. Mówił także o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo naszego kraju, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń w Afganistanie.

— W ostatnich kilku tygodniach sytuacja dramatycznie się zmieniła w związku z sytuacją w Afganistanie. Obserwujemy przesunięcie się pewnych akcentów politycznych w kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego. Z mojej perspektywy pokazałem wolę Polski, że chcemy, by UE była globalnym i silnym partnerem różnych regionalnych sił i instytucji międzynarodowych, na czele z Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi — wskazał Morawiecki.

Zobacz również: Problemy Nitrasa w Platformie? „Jesteśmy ostro wkurzeni na Sławka”

Zobacz również: Hit! Premier Morawiecki zapytany o cenę chleba. Oto, co odpowiedział… [WIDEO]

źródło: DoRzeczy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these