Jak będzie wyglądał nasz świat za kilka lat? A jak za 10, czy 15? W Europie narasta coraz bardziej niepokojący trend, który zasmuca wielu obywateli.
Również na Litwie od września 2021 zaczęła obowiązywać „nowa normalność”, która obejmuje skanowanie kodów QR przy wejściach do centrów handlowych, supermarketów, banków, restauracji, bibliotek, siłowni, kosmetyczek, czy fryzjerów. Jak widzimy sytuacja ta budzi mieszane uczucia i wywołuje refleksję, czy to szaleństwo kiedykolwiek się zakończy?
Do całej sprawy odniósł się na Twitterze ekonomista i przedstawiciel Konfederacji dr Sławomir Mentzen.
— Nie wyobrażam sobie życia w takim świecie. Upadek rozumu i wolności. Kolejny rodzaj totalitaryzmu podnosi łeb — powiedział.
Tymczasem w Europie i na świecie narasta coraz większy bunt w związku ze zmianami w przestrzeni publicznej. Protestują setki tysięcy osób, którym nie podoba się ograniczanie ich wolności. Sytuacja taka ma miejsce chociażby we Francji, w Niemczech i we Włoszech, jak również w Australii.
Od poniedziałku 13 września na Litwie obywatele, którzy nie dysponują paszportem covidowym nie będą mogli wejść do barów, sklepów i restauracji, jak również na zajęcia stacjonarne na uczelniach.
Dla Litwinów przepustką do normalności stało się więc zaświadczenie o przyjęciu szczypawki, przechorowaniu koronawirusa, czy wykonany test z negatywnym wynikiem.
Wielu nazywa paszport sanitarny „Paszportem Możliwości”. Ci, którzy nie będą go posiadali będą zmuszeni do korzystania z usług gastronomicznych na zewnątrz lub z małych sklepów, w których restrykcje nie będą tak mocno przestrzegane.
Ponadto niezaszczepieni nie będą mogli skorzystać z usług, które wymagają dłuższego niż 15 minut kontaktu z drugą osobą.
Segregacja sanitarna wywołała bunt i sprzeciw ze strony Litwinów, którzy zaczynają organizować liczne protesty.
— Mieliśmy szczepienia wbrew naszej woli. Nawet studenci nie mogą iść na studia, jeśli nie są zaszczepieni. I to pomimo wszystkich skutków ubocznych, ponieważ wszystkie szczepionki są eksperymentalne. Zwłaszcza Pfizer, jest niebezpieczny dla młodych ludzi — relacjonowała z uczestniczek protestu w Wilnie.
Zobacz również: Kim jest teściowa Donalda Tuska? To ona ostatnio doradzała szefowi PO
Nie wyobrażam sobie życia w takim świecie. Upadek rozumu i wolności. Kolejny rodzaj totalitaryzmu podnosi łeb. https://t.co/nOEJgJ9R0Y
— Sławomir Mentzen (@SlawomirMentzen) September 25, 2021
źródło: NCzas.com, Twitter.com